28
Cu, Oca
22 Yeni Haber

21 Haziran Babalar Günü

21 Haziran Babalar Günü

Yaşam

Babalar Günü, pek çok ülkede her yılın haziran ayının üçüncü pazar günü babaların onuruna kutlanan özel bir gündür.

Bazı tarihçiler, Babalar Gününün Antik Roma’da bile kutlandığını belirtmektedir. Bazı araştırmacılar ise tarih belirtmezken Babalar Gününün Batı Virginia`da ortaya çıktığını savunuyor. Babalar Günü ilk olarak 19 Haziran 1910′da Washington'un “Spokane” şehrinde kutlanmıştır. 1924 yılında ise Amerika Birleşik Devletleri Başkanı “Calvin Coolidge” kutlamaları desteklemiş; fakat resmi olarak bu günü Babalar Günü ilan etmemiştir. 1966 yılında ise o dönemin başkanı “Lyndon Johnson”, her yıl haziran ayının üçüncü pazarının Babalar Günü olarak kutlanacağını açıklayan bir bildiri yayımlamıştır. 1972 yılındaysa başkan “Richard Nixon”ın imzasıyla Babalar Günü yasal olarak ABD'de ilan edilmiştir.

Bizleri saygılı, çalışkan, eğitimli ve iyi insanlar olarak yetiştirmek için canlarını dişlerine takan babalarımızı babalar gününde elimizden geldiğince sevindirmek ve onları mutlu etmek isteriz. Çoğu zaman bizim sağlığımızı bizim ihtiyaçlarımızı kendi sağlık ve ihtiyaçlarından önce düşünen babalarımız için en azından babalar gününde emekleri için ne kadar minnettar olduğumuzu gösterebilme şansı yakalarız.

Genellikle bu günde aile ile birlikte çeşitli etkinlikler yapmak ve eğlenceli vakit geçirmek gibi isteklerimiz olur. Babalar Gününde babalarımıza hediye almakta bu geleneğin bir parçası haline gelmiştir.

İlginizi Çekebilir