28
Cu, Oca
21 Yeni Haber

Restoran ve Kafeler İçin Yeni Bir Dönem: QR Kodlu Menü

Restoran ve Kafeler İçin Yeni Bir Dönem: QR Kodlu Menü

Teknoloji

COVID-19 pandemisi iş dünyasında yeni modellerin oluşmasına imkan sağladı. Artık tüm işletmeler müşteriyle en az temas içeren, hızlı, hijyenik ve sağlıklı süreçler geliştirmeye başladı. Bunlardan biri de yerli ve milli imkanlarla geliştirilen menuongo adlı qr kodlu menü sistemi.

QR Kod Online Menü sistemi sıradan menülere göre bir çok yönden avantajlı.Baskı menüler, elden ele gezdirilen büyük karton yiyecek listeleri artık tarih oldu. Müşteriler artık bunlara dokunmak bile istemiyor. İşletmeler ise menülerinin temiz olduğunu müşterilerine açıklarken mahçup oluyor. Bilişim teknolojilerinin bu denli yaygınlaştığı ve artık neredeyse herkesin bir iPhone ya da Android telefon kullandığı günümüzde bu soruna çözüm bulunması kaçınılmazdı. COVID-19 pandemisi bu süreci hızlandırdı.

Menuongo adlı bir uygulama müşterilere menüleri bir internet sitesi üzerinden sunuyor. Bunu yaparken de tanımladıkları çok basit ve etkili iş süreci fikrin restoran ve kafeler arasında hızla yayılmasına sebep oldu. Restoranlar menuongo.com İnternet sitesinden üye olduktan sonra menülerinde yer almasını istedikleri yiyecek ve içeceklerin adını, açıklamasını, fiyatını ve fotoğrafını giriyor. Menuongo.com, anında bir QR kod oluşturuyor. Firmalar kendilerine özel üretilen bu QR kodu indirip, masalardaki istedikleri yerlere yapıştırabiliyor.

Firmalar açısından menünün tamamen kendi kontrollerinde ve anında güncellenmesi büyük rahatlık sağlıyor.

Müşteriler QR Kodu Okutmak İçin Cep Telefonlarını Kullanacak 

menuongo.com - Online Menü Sistemi

Müşteriler ise iPhone kameralarını ya da eğer Android kullanıyorlarsa QR kod okuyucu uygulamayı bu QR koda tuttuklarında bir web sayfası üzerinden menüye ulaşabiliyor. Böylece garsonun gelmesini beklemelerine gerek kalmadan menüyü inceleyip siparişlerini hazırlayabiliyor.

Menuongo geliştiricilerinden A. Canipek ilk müşterilerinin menülerini hızlı bir şekilde yalnızca 30 dakikada hazırladığını belirtti.

Canipek: “Yıllık birkaç bin lira baskı ücreti ödeyen ve bunu hijyenik tutmak için uğraşan restoran ve kafe sahipleri için güvenli bir altyapı tasarladık. Tek yapmaları gereken kullanıcı adı ve şifreleri ile admin paneline girerek menülerini oluşturmak ve otomatik olarak üretilen QR odu bilgisayarlarına indirmek. Bunu herhangi bir kağıda ya da etikete çıktı alarak masalara yapıştırabiliyorlar. QR kodu kendi tasarladıkları görsellerin üstüne koyabildikleri gibi sistemin sunduğu birbirinden şık tasarımdan birini de kullanabiliyorlar. İlk müşterimiz Eskişehir'den ama yakında çoklu dil desteği ile Tokyo ve Paris kafelerinde de bizi görürseniz şaşırmayın.” şeklinde konuştu.

QR Kod Online Cafe Restoran Menüsü

Sistemin tam sürümünün ne zaman hazır olacağı sorusu üzerine şöyle devam etti:

“Şu anda ülkemizdeki restoran ve kafeleri için temel isterlerin hepsini karşılayacak şekilde altyapımız hazır. www.menuongo.com sitemiz üzerinden kolaylıkla üye olunabilir. Bundan sonra kozmetik ve yeni özellik ekleme çalışmalarımız devam edecek. Menuongo üzerinden sipariş alma, sanal pos entegrasyonu, kare kod altlık görsel kütüphanemizin zenginleştirilmesi yakın yol haritamızdaki işlerimizden bazıları.”

Sistemin güvenliğinin nasıl sağlandığı konusunda da yazılımın ve veritabanının güvenliğinin sağlanması için her türlü tedbirleri aldıklarını özellikle belirtti, ayrıca veri tabanı konusunda Türkiye’nin en iyi isimlerinden destek aldıklarını, zaten veri tabanlarında kritik bilgi tutulmadığı için oldukça rahat olduklarının da altını çizdi.

Restoran ve Kafeler İçin Maliyetleri Düşürecek

Menuongo, pandemi sürecinin tetiklediği işlerden biri olmakla birlikte güçlü tasarımı ve güvenilir alt yapısı ile bir ihtiyaca cevap veren kısa vadeli bir yazılımdan ziyade paradigma değişimi yapmaya hazırlanan ve kuralları bozan bir iş modeli. Kafe sahipleri için yıllık menü maliyetlerinden ve can sıkıcı baskı sürprizlerinden kurtaran menuongo, müşteriler için hem şık bir yenilik, hem de sosyal medya ayağı sayesinde keyifli bir muhabbet sebebi. Tüm bu hizmetler için standart paketin yıllık fiyatı ise 559 Lira.

QR Kod Online Menü

Bununla birlikte yeni özellikler ve görsel kütüphaneler ise yolda. Bunların da oldukça uygun bir fiyata işletmelerin hizmetine sunulacağının sözünü veren menuongo, son olarak bu fikrin geliştirilmesinde emeği geçen tüm ekip arkadaşlarına teşekkür etti.

İlginizi Çekebilir