19
Sal, Eki
23 Yeni Haber

Ziraat Bankası Dünya Göz'ün Borçlarını mı Kapatıyor?

Ziraat Bankası Dünya Göz'ün Borçlarını mı Kapatıyor?

İş Dünyası

Gündeme bomba gibi düşen iddiaya göre, Ziraat Bankasının Dünya Göz'ün borçlarını kapatmaya hazırlandığı öğrenildi. Simit Sarayı'yla adı anılan bankanın, yeni bir şirketin borçlarını kapatarak hisse satın almaya hazırlandığı bilgisi kamuoyunu meşgul ediyor. Rekabet Kurumuna Başvuru Tamamlandı!

Geçtiğimiz günlerde duyulan Ziraat Bankası'nın Simit Sarayı'nın borçlarını kapatmak için Rekabet Kurumuna başvurması haberi, Cumhurbaşkanının tepkisi sonrası yeniden gündem olmuştu. Geçmiş yıllarda kamu bankalarının görev zararı sebebiyle batmasına dikkat çeken Cumhurbaşkanı, bu kararı tasvip etmediğini açıklamıştı.

Ziraat Bankasıyla İlgili Yeni İddia!

Bu haberin üzerinden birkaç gün geçmesinin ardından Ziraat Bankasıyla ilgili yeni bir iddia gündeme geldi. Ziraat GSYO'nun Dünya Göz Hastanesinde olan kredi borcunu temizlemek için hisse satın alacağı duyuldu.

Dünya Göz Hastanesi'nin Yönetim Kurulu Başkanı olan Eray Kapıcıoğlu'nun çeşitli bankalarda bulunan kredi borcunu yapılandırdığı gözlerden kaçmadı. 2009 yılında Ankara'nın en lüks hastanesini açan grubun 18 katlı binasının mülkü de Ziraat Bankası'na geçirildi.

Kamuoyunda Yaşanan Tartışma Hızla Büyüyor

Simit Sarayı'nın %51'lik hissesini almak için Rekabet Kurumuna başvuran, Ziraat Girişim Sermayesi Yatırım Ortaklığı, temsil edilen payların belirlenen orandaki kısmını kendi sermayesine devredecek. Halkın ve küçük hacimli şirketlerin kredi borcu dahi bulamadığı bir ortamda, kamu bankalarının hükümete yakın şirketlerin borçlarını üstlenmesi tepkiyle karşılanıyor. Son olarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'da bu alışverişi onaylamadığını kamuoyuna açıkladı.

İlginizi Çekebilir