27
Prş, Oca
22 Yeni Haber

Yerli Elektrikli Otomobil 2022'de Piyasada

Yerli Elektrikli Otomobil 2022'de Piyasada

İş Dünyası

Türkiye'de önümüzdeki üç yıl içinde yaklaşık 200 bin elektrikli araç pazarının olduğunu belirten Zorlu Holding Enerji Grubu Başkanı Sinan Ak, bu pazarda itici gücün yerli otomobil olacağını söyledi.

2022 yılında yerli elektrikli otomobilin yollarda görüleceği ifade edildi. Zorlu Holding yetkilisi Sinan Ak gazeticilere yaptığu açıklamada dünyada beş yıl evvel otuz bin megavat civarında olan elektrikli araç bataryası üretim miktarının günümüzde 300 bin MW'a çıktığını belirtti.

Buradaki artışın elektrikli araçların teknolojilerinin gelişmesi ile birilikte menzillerinin artması ve dolayısı ile pazarda ilginin yükselmesi şeklinde açıklanıyor. Bu anlamda önümüzdeki yıllarda elektrikli araç piyasasında ciddi bir kırılma yaşanacağını belirten Ak Türkiye'de bu araçlara yönelik vergi avantajının olduğunu da dile getirdi. 

3 Yıllık Hacim 200 bin Araç

Ülkemizde son dönemde yaşanan faiz düşümü ile birlikte otomobil pazarının tekrar ciddi bir hareketlenme yaşaması bekleniyor. Bu durum dolaylı olarak elektrikli araç piyasasını da etkileyecek şüphesiz, önümüzdeki 3 yıl içerisinde yaklaşık 200 bin elektrikli otomobilin satılması öngörülüyor. Bu noktada en önemli itici gücün yerli otomobil olacağı görüşünde olan Ak 2022 yılında yerli elektrikli otomobilin piyasaya sürüleceğini söyledi.

Elektrikli araçlara ilginin artması hiç şüphesiz bir gerçek Ak'ın da belirttiği gibi bunun yerli olması ithal araçlara göre hem vergi açısından hem satış fiyatı açısından hem de yedek parça temini açısından çok önemli bir tercih sebebi olacaktır.

İlginizi Çekebilir