19
Sal, Eki
24 Yeni Haber

Yargıtay'dan Yeni Bir Emsal Karar

Yargıtay'dan Yeni Bir Emsal Karar

İş Dünyası

İstanbul'da bulunan bir tekstil firmasında meydana gelen olayda, emsal bir karar verildi. Firma bünyesinde çalışan ve birbirlerine sarılan işçilerden erkek olanın bu olaydan sonra işine son verildi.

İşten çıkarılan işçi açtığı dava sonunda yerel Mahkemece haklı bulundu. Firma tarafından temyiz edilen bu yerel mahkeme kararını inceleyen Yargıtay ise, iki çalışanın sarılması durumunu haklı fesih nedeni olarak tespit etti.

Tazminat Verilmeden İşe Son

Bekar olan kadın ve erkek çalışanın çıkış saatinde birbirlerini görmeleri üzerine sarılmaları şeklinde gerçekleşen olaydan sonra kadın çalışan istifa etti. Erkek işçi ise, işyeri dahilinde uygunsuz davrandığı ve profesyonel çalışma ilkelerine uymadığı gerekçeleriyle tazminat verilmeden işten çıkartıldı.

Bu olay sonrası Bakırköy 12.İş Mahkemesi'nde işten atılan işçi dava açtı. Mesai bitiminden sonra firmanın üretim bölümü dışındaki alışveriş merkezi içerisinde karşılaşan, bekar olan, üzerlerinde işyeri kıyafeti bulunmayan ve montları olan kadın ve erkek çalışanın birbirine sarıldığı kamera kayıtlarına yansıdı. Mahkeme dava açan işçiyi haklı bularak kıdem ve ihbar tazminatlarının ödenmesi yönünde karar verdi.

Yargıtay Kararı Bozdu

Temyiz edilen karar sonrası dosya üzerinde inceleme gerçekleştiren Yargıtay 9.Hukuk Dairesi ise, tüm çalışanlar için emsal teşkil edecek bir karar verdi. Yargıtay, bekar iki çalışanın mesai bitiminde işyeri sınırları dahilinde birbirine sarılması durumunu haklı fesih nedeni olarak gördü ve mahkeme kararını bozdu. Emsal karar olması nedeniyle bu karar artık bütün işçiler için uygulanabilecek niteliğe sahip.

İlginizi Çekebilir