28
Prş, Eki
27 Yeni Haber

UPS'nin Elektirikli Araç Girişimi

UPS'nin Elektirikli Araç Girişimi

İş Dünyası

Tesla'nın devrim niteliğinde yaptığı inovasyonlar ile dikkat çeken elektirikli araçları kullananlar arasına UPS' de katılıyor

Teknolojinin gelişmesi ve elektrikli araçların yaygınlaşması ile beraber kargo firmaları elektrikli araçlar ile kargo taşımacılığı konusunda yakından ilgilenmeye başladılar. UPS Kargo' da bu firmalardan biri olma yolunda adım atıyor. Özellikle sıfır emisyon olması ve yakıt giderlerini çok önemli ölçüde azaltması noktasından bakıldığında çok mantıklı bir yaklaşım.

UPS ve Workhorse anlaşması ile ilk hedef olarak 2019 yılına kadar, Atlanta, Los Angeles ve Dallas gibi bölgelerde elektrikli araçlar ile kargo taşımacılığı testleri yaparak normal kamyonlar için ayırdıkları bütçeyi bu araçlara aktarmak suretiyle ileriye yönelik çalışmalar yapmaya hazırlanıyor. 

Belirlenen bölgelerin 160km kapsamındaki alanlara hizmet vereceklerini açıklayan Workhorse test sürecini başarılı olursa UPS Kargo'nun dünya genelinde büyük çaplı yenilenmeye gidileceği düşünülüyor.

UPS'in önümüzdeki yedi yılda sera gazı emisyonlarının yüzde 12 azaltılması da dahil olmak üzere yakın gelecek için bazı çevresel hedefleri bulunuyor. Şirketin yollarda yaklaşık 108.000 paket arabası, kamyonet, traktör ve motosikleti bulunmakla birlikte, halen kullanılmakta olan 9.000'den fazla alternatif yakıtlı aracı bulunuyor.

Geçen yıl UPS 1.500 dizel kamyonu elektrikli araca dönüştürmeye başladı. UPS, 2020 yılına kadar yeni alınan araçların dörtte birini elektirkli ya da alternatif yakıtla çalıştırmayı hedefliyor.

İlginizi Çekebilir