20
Çrş, Eki
19 Yeni Haber

Ülke Ekonomisine Maraş Katkısı

Ülke Ekonomisine Maraş Katkısı

İş Dünyası

Yapılan bir araştırmaya göre Kahramanmaraş’ın ülke ekonomisine, ayakkabı sektörü açısından katkısı oldukça büyük. Günde tam 30 bin ayakkabının üretildiği ilin ekonomiye toplam katkısı yıllık 499 milyon TL. Üstelik bu ayakkabıların ihracatı da yapılıyor.

Yılda 10 milyon çift ayakkabının üretildiği Kahramanmaraş’ın ülke ekonomisine sağladığı katkı 400 milyon TL. Üstelik şehirde ayakkabıcılık önemli bir istihdam sahası. Öyle ki 500’e yakın ayakkabı üretim atölyesinde toplam 5 bin kişi çalışıyor. Ayrıca Kahramanmaraş’tan Ortadoğu ülkelerine de bu ayakkabılar ihraç ediliyor.

Teknolojinin Payı Büyük

Kahramanmaraş çarık ve yemeninin başkenti olarak bilinen bir ilimiz. Ancak gelişen teknolojiye ayak uyduran şehir, şimdilerde yıllık 400 milyon TL ülke ekonomisine katkı sağlayacak bir üretim sistemine sahip. Kunduracılar Odası Başkanı Ali Köfte konuya dair bir açıklama yaptı ve kadın ayakkabısı sektöründe Maraş’ın önemli bir konumda olduğunu vurguladı.

Köfte yaptığı açıklamada 40 – 5 yıl öncesine değindi ve o tarihlerde çarık ile yemeni üretiminin burada sağlandığını ifade etti. Ayrıca Köfte hala çarık ve yemeninin Maraş’ta önemli ölçüde üretildiğinin de altını çizdi. Günde yaklaşık 30 bin kadın ayakkabısının üretildiğine vurgu yapan başkan, 2020 hedefleri arasında ihracata büyük ölçüde yer vermek olduğunu söyledi. Kahramanmaraş’tan şu anda da Orta doğu ülkelerine mal ihracatı yapılıyor. Ancak bu ihracatta belli bir oranda yüzde ile aracı kurumlar da bulunuyor.

İlginizi Çekebilir