19
Sal, Eki
23 Yeni Haber

Türkiye Varlık Fonu Borsa İstanbul’dan EBRD’nin Yüzde 10’luk Payını Satın Aldı

Türkiye Varlık Fonu Borsa İstanbul’dan EBRD’nin Yüzde 10’luk Payını Satın Aldı

İş Dünyası

Türkiye Varlık Fonu (TVF) son yaptığı alımla Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD)’nin Borsa İstanbul’da bulunan hissesinin %10’luk dilimini satın aldı. Türkiye Varlık Fonu bu alımla birlikte Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası’nın Borsa İstanbul’da bulunan payının %90,6’sına sahip oldu. Türkiye Varlık Fonu yapmış olduğu yatırımlarla Türkiye’nin en güçlü fonları arasında yerini almış oldu.

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası Hakan Atilla’nın yeni düzenlemeyle Borsa İstanbul Genel Müdürü olmasının ardından Borsa İstanbul’dan ayrılma kararı vermişti. Bu karar doğrultusunda EBRD Borsa İstanbul’da bulunan paydan yüzde 10’unu satışa çıkartmıştı. EBRD’nin satışa çıkartılan yüzde 10’luk payını da Türkiye Varlık Fonu satın almış oldu.

Türkiye Varlık Fonu Açıklama Yaptı

Fondanun yazılı açıklamasında; “Türkiye Varlık Fonu (TVF) yakın zamanda kamuoyuna duyurduğu gibi Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası’nın (EBRD) Borsa İstanbul’da bulunan %10’luk hissesin satın almıştır. Böylece Borsa İstanbul’da bulunan payımızı %90,60’ çakardık.” İfadelerine yer verdi.

Açıklamanın devamında; “ potansiyeline ve geleceğine inandığımız Borsa İstanbul’da bulunan payımızı ve de temsil gücümüzü artırdık. Türkiye’nin kurumu Türkiye Varlık Fonu İstanbul’u Finans Merkezi haline getirme stratejisi kapsamında bölgede lider konumuna getirmeyi amaçlıyoruz. Türkiye’ye inanarak Borsa İstanbul’a yatırım sağlayan EBRD (Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası)’na teşekkür ederiz.” Sözleriyle yaptığı alımı kamuoyuna duyurdu.

İlginizi Çekebilir