19
Sal, Eki
24 Yeni Haber

Türkiye'de Üretilmesi Planlanan VW Modelleri

Türkiye'de Üretilmesi Planlanan VW Modelleri

İş Dünyası

Türkiye'de yaklaşık 1 milyar dolarlık bir yatırım ile açılması planlanan Volkswagen fabrikasında üretilecek modeller belli oldu. 

Ülkemizde fabrika kurma kararı alan Volkswagen Barış pınarı harekatı sonrası bu projeyi erteleme kararı aldı fakat markanın Manisa'da kurulacak fabrikada üretmeyi planladığı modeller hakkında yeni bir açıklama yapıldı. 

Volkswagen grup şirketlerinden biri olan Skoda markasına ait D sınıfı araç amiral gemisi şeklinde tabir edilen Skoda Suberp'in ülkemizde üretilmesi planlanıyor. Geçtiğimiz hafta yeni yüzü ile İstanbul'da tanıtılan Superb modelinin haricinde VW Passat modeli de Manisa'da üretilebilir.

Türkiye'de faizlerin düşmesiyle birlikte pazarın canlanacağının altı çizilirken, bu senenin son 2 ayı ile önümüzdeki yıldan umutlu olan sektör yetkilileri 2020'de beklentilerinin 500 bin civarında otomobil satışı bekliyor.

Ülkemize Katkısı Büyük Olacak

Yatırımı Yüce Auto Skoda Genel Müdürü Zafer Başar, firmanın bu yatırımını olağanüstü olarak değerlendiriyor. Bu yatırımın Türkiye ekonomisine büyük katkı sağlayacağına inandığını ifade etti. Başar ayrıca Passat ve Superb modellerini Avrupa'da en çok rağbet gören sedan otomobiller olduğunu belirterek bu iki modelin ülkemizde üretilmesi iki marka arasında hoş bir rekabete sebep olacağını söyledi. 

Alman otomobil devi volkwagen ülkemizde ekim ayının başında 943,5 milyon lira sermayeye sahip bir şirket kurmuştu. Manisa'da kurulan şirketin resmi ünvanı "Volkswagen Turkey Otomotiv Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi" şeklinde belirlenmişti.

İlginizi Çekebilir