28
Prş, Eki
26 Yeni Haber

Türkiye'de Kurulmazsa Başka Yerde de Kurulmaz

Türkiye'de Kurulmazsa Başka Yerde de Kurulmaz

İş Dünyası

Gerçekleşen Barış Pınarı Harekatı sebebiyle Manisa ilinde kurmayı düşündüğü fabrika kararı konusunda ertelemeye giden Alman otomobil üreticisi Volkswagen'de CEO koltuğunda oturan Herbert Diess, yaptığı açıklamada " Eğer Türkiye'de fabrika kurma noktasında karar vermezsek, araçlarımızı mevcut olan fabrikalarımızda üretiriz" şeklinde konuştu.

Volkswagen şirketinin 2020-2024 arası döneme ilişkin yatırım planları açıklandı. VW, 2024 yılına dek hibrit ve elektrikli araçların yanında dijital teknolojileri de geliştirmek için toplam 60 milyar euro yatırım yapmayı hedefliyor. Diğer taraftan Alman otomotiv üreticisi, VW Passat ile Skoda Superb modellerinin üretimi amacıyla Manisa ilinde 943,5 milyon sermayeye sahip "Volkswagen Turkey" şirketini kurmuştu.

Türkiye'de fabrika kurma kararının ertelenmesi yönündeki söylentiler üzerine Romanya ve Bulgaristan gibi bu yatırımı isteyen ülkeler ise heveslenmişti.

Mevcut Fabrikalarımızda Üretiriz

Volkswagen şirket CEO'su olan Herbert Diess, bu söylentiler sonrasında bir açıklama yaptı. Diess,"Türkiye'de fabrika kararı vermezsek, araçlarımızı mevcut olan fabrikalarımız bünyesinde üretiriz" dedi. Volkswagen'in bu konuda Türkiye ile yaptığı görüşmeler ise halen sürüyor.

Erteleme Nedeni

9 Ekim'de başlayan Barış Pınarı Harekatı sonrası Alman kamuoyunda oluşan yoğun eleştiriler sonucu VW, yeni fabrikayla alakalı Ekim ayında açıklanması beklenen kararın ertelendiğini duyurmuştu.

VW'nin bir milyar Euro’dan çok yatırım sonrası Manisa'da planlanan fabrikada yıllık olarak 300 bin araç üretimi hedefleniyor ve yaklaşık 4 bin kişilik bir istihdam planlanıyor. Fabrikanın inşa çalışmalarının 2020 sene sonu itibariyle başlayarak 2022 senesinde üretim öngörülüyor. Bu fabrikada VW Passat ile Skoda Superb modellerinin üretimi yapılacak.

İlginizi Çekebilir