19
Sal, Eki
23 Yeni Haber

TürkTraktör Dünya Pazarında Öncü

TürkTraktör Dünya Pazarında Öncü

İş Dünyası

TürkTraktör firmasının yetkilisi Cem Akyüz, en büyük pazarlarının Kuzey Amerika ve Avrupa ülkeleri olduğunu söyledi. Toplamda 130'un üzerinde ülkeye ihracat yaptıklarını belirtti.

1954 yılında kurulan TürkTraktör firması bu sene 65. yılını kutluyor. Kuzey Amerika ve Avrupa ülkeleri başta olmak üzere 5 kıtaya ihracat yapan firma 130'un üzerinde ülkeye traktör satıyor. Firma Ocak ve Eylül ayları arasında toplamda 15.695 traktör üretmiş ve bunun 11.905'ini ihraç etmiş durumda. Bu rakama göre firma üretiminin yaklaşık %75'ini ihraç ederek ülkemiz ekonomisine katkı sağlamış durumda.

TürkTraktör Satış birimin Genel Müdür Yardımcısı Cem Akyüz, türkiye piyasasında satılan traktörlerin %50 sinin kendi fabrikalarından çıktığını ifade etti. 2019'un ilk üç çeyreğinde yurt içinde toplam 6.809 adet traktör sattıklarını belirten Akyüz ülke traktör üretiminin %70'ini karşıladıklarını ifade etti. İç pazarda on iki yıldır liderliğini sürdüren firma bu seneyi de lider kapatmayı hedefliyor.

Akyüz geçtiğimiz seneye kıyasla 2019'da ihracat anlamında daha iyi bir performans sergilediklerini söyledi. 

Faizlerin Düşmesi Pazara Hareket Getirdi

Firma yetkilisi Cem Akyüz ülke ekonomisinde yaşanan olumlu gelişmeler ile ve en önemlisi faiz düşüşü ile birlikte satışların olumlu anlamda değiştiğini söyledi. Ziraat Bankasının çiftçilere yönelik sağladığı kredilerin yanı sıra Vakıfbank ile de 0,69 oranından anlaşma sağladıklarını ve çiftçilere uygun oranlardan traktör alabilmenin önünü açtıklarını dile getirdi.

İlginizi Çekebilir