27
Çrş, Eki
23 Yeni Haber

Total ve M Oil'e 450 Milyon Dolar

Total ve M Oil'e 450 Milyon Dolar

İş Dünyası

Yönetim Kurulu Başkanlığını Yıldırım Demirören'in yürüttüğü Demirören Holding bünyesinde yer alan Total ve M Oil'i, OYAK yaklaşık 450 milyon dolar ödeyerek satın aldı. Gelen haberlere göre OYAK, Total için 360 milyon dolar civarı bedel öderken, M Oil için de 90 milyon civarında bir rakamı ödemeyi kabul etti.

En Kapsamlı Mesleki Emeklilik Fonu

Türkiye'de bulunan en büyük ve en önemli mesleki emeklilik fonu olan OYAK, 2015 yılından beri Demirören Holding bünyesinde bulunan iki önemli markayı, yani Total ve M Oil'i 450 milyon dolar civarında bir bedelle satın aldı.Gelen bilgilere göre stış ve devir konusunda yapılacak yasal işlemlerin bitiminden sonra M Oil ve Total resmi olarak da OYAK'ın bünyesine geçecek.

Bu yılın ilk satın alımı ile birlikte OYAK, madeni yağ ve akaryakıt dağıtımı sektörlerinde önemli şirketlerden biri durumuna gelecek. OYAK, bu satın alımda M Oil'e 90 milyon dolar, TOTAL'e ise 360 milyon dolar fiyat vermeyi kabul etti.

Sektörün En Büyüklerinden Olacak

Bu şekilde değerleri 450 milyon doları bulan bu iki şirketin satın alımı sonrasında, enerji sektörü içerisinde OYAK devasa bir konuma yükselecek. Bu iki şirketin 150.000 kişi için doğrudan istihdam olanağı sağlıyor. OYAK gerçekleştirdiği bu son satın alım ile birlikte, söz konusu pazarın da ilk 5 oyuncusu arasında yer alacak.

İlginizi Çekebilir