06
Pzt, Ara
27 Yeni Haber

Temsa, Otobüs Üretimini Durdurdu

Temsa, Otobüs Üretimini Durdurdu

İş Dünyası

Türkiye'nin otobüs firmalarından biri olan Temsa, üretimi durdurduğunu açıkladı. 23 Aralık tarihine kadar üretim yapmayacak olan firma gerekçe olarak da mali sıkıntıları öne sürdü. Edinilen bilgiye göre son zamanlarda mali sıkıntılar yaşayan lider otobüs firması bu süreçte stok sayımı yapmayı planlıyor.

60'dan Fazla Ülkeye Hizmet Veriyor

Ülkenin önde gelen otobüs firması Temsa, 1968 yılında kuruldu. 1987'de de Adana'da üretime başlayan firma 510 bin metrekarelik tesiste faaliyetlerini sürdürüyor. Temsa, Türkiye'deki üretim sahasında bir yıl içerisinde en az 10 bin adet araç üretiyor.

Sadece otobüs üretimi yapmayan firma hafif kamyon ve midibüs gibi araçların da üretimini üstleniyor. Üstelik firmanın ürettiği araçlar sadece Türkiye pazarında değil dünya ülkelerinde de alıcı buluyor. Başta Amerika Birleşik Devletleri olmak üzere Fransa, İngiltere, İtalya ve Almanya'nın da arasında bulunduğu 60'dan fazla ülkeye hizmet veriyor.

Hisseler İsviçre'ye Satıldı

Sabancı Holding'in otobüs üreticisi olan Temsa, araçlar için sahip olduğu tüm hisseleri İsviçre merkezli bir firmaya satmıştı. Yaklaşık 182.7 milyon lira bedelinde olan hisseleri True Value Capital Partners satın almıştı. Yapılan anlaşmaya göre ilk etapta şirket değeri olan 825 milyon lira değerindeki hisseler devredildi.

Borçlar ödedikten sonra da 375 milyon lira değerindeki hisseler devredildi. Yapılan bu işlem, Sabancı Holding hisselerinin % 49 unu kapsarken % 51'lik kısmı ise Sabancı Ailesi üyeleri ile diğer bireysel yatırımcı üyelerinin hisselerini içeriyor.

İlginizi Çekebilir