20
Çrş, Eki
19 Yeni Haber

Spotify, Hindistan'ın Hızla Büyüyen Pazarında İlk Adımını Attı

Spotify, Hindistan'ın Hızla Büyüyen Pazarında İlk Adımını Attı

İş Dünyası

Spotify şimdi Hindistan'da hem ücretsiz hem de ücretli Premium hesapları kapsayan 1 milyon kullanıcıya sahip.

Yayın platformu, altı gün önce, piyasaya sürülüşünün Warner Music’in yayınından katalog içerip içermeyeceği konusundaki yasal bir çatışma sırasındaydı ve bu çatışmanın arkasına saklanarak Hindistan’a sessizce ulaştı.

Spotify genellikle bu tür erken ölçümleri öyle boşta bırakmaz, bu nedenden dolayı bu 1 milyon kullanıcılı kilometre taşının diğer bölge lansmanlarına kıyasla nasıl stok edildiğini söylemek imkansızdır.

Hindistan’ın toplam nüfusu 1.34 milyar kişi, fakat bu yılın başlarında yayınlanan Deloitte ve Hint müzik endüstrisi kuruluşu IMI tarafından yayınlanan bir rapora göre, sadece 150 milyon’a yakın veya yaklaşık yüzde 11’lik bir kısım müzik akışı hizmetine abone. Bu 150 milyondan, abonelerin yüzde birinden azı sadece bir abonelik için ödeme yapıyor ve yaklaşık yüzde 14'ünün paketlenmiş bir aboneliğe sahip (Amazon Prime veya bir mobil sözleşme aracılığıyla). Kalan yüzde 85'i ücretsiz aboneliğe sahip durumda. Bu nedenden dolayı, 1 milyon çok fazla olmasına rağmen, Spotify Hintli müzik yayın akışı popülasyonunun yüzde birinden daha azına ulaşmakta ve büyük olasılıkla birkaç ücretli aboneye imza attı.

Hindistan'da müzik hizmetleri için ödeme yapanların çok azı fazla ödeme yapmıyor. Örneğin, Hindistan’daki bir Apple Music aboneliği, ABD’de ayda 9.99 dolara olmasına rağmen burada 120 rupi veya 1.69 dolara mal oluyor. Spotify, Apple'ı 119 rupi veya yaklaşık 1.67 $ 'lık aboneliğe ekleyerek, tek günlük bir geçişten altı aylık erişime kadar değişen esnek ön ödemeli planlarla biraz daha hafifletmiş oluyor.

 Tüm bunlar bir yana alırsak, Hindistan, dünyanın en büyük ikinci akıllı telefon pazarına ve her ay milyonlarca yeni insanın çevrimiçi hizmetlere kaydolduğu görülen veri oranlarına sahip müziğin “uyku devi” olarak kabul ediliyor. Gaana'nın CEO'su Prashan Agarwal kısa bir süre önce Quartz'e, sektörün önümüzdeki iki ya da üç yıl içinde yaklaşık 400 milyon tüketiciye ulaşmasını beklediğini söyledi. Bunun, gelirdeki benzer bir artışla birleşmesi mümkün değildir. Hindistan'da müzik yayın akışı ve değer arasında bulunan boşluk o kadar büyük ki, şirketler ilk gelir kaynağı olarak reklamlara ve telekom sübvansiyonlarına güvenmeye devam etmeleri gerekir.

 Hindistan'da Spotify'ın nasıl bu denli büyüdüğünü lansman da anlatılıyor olacak. Genel olarak oyuna geç kalıyor ve 80 milyon’a yakın kullanıcıyla baskın olan JioSaavn ve Gaana gibi yerel servislerle ve bunların yanı sıra Apple Music, Amazon ve Google Play'in beğenilerinden sert bir rekabetle karşı karşıya. (Bu, Hindistan’ın aktif müzik yayın akış pazarının neredeyse yarısı.) Warner / Chappell Müzik’te eksik parçaların Hindistan’da Spotify’a kaydolmuş olan kişilerin sayısını ne kadar etkilediğini söylemek de zor. Nielsen raporuna göre, Hindistan'da severek tüketilen en üst tür Bollywood, bunun devamında “diğer Hintli film müzikleri”, Hintli pop ve Hintli bölgesel halk müzikleri. Bunların yanı sıra Batı pop beşinci sırada geliyor.

 Spotify şu dönemde, Warner’ın yayın kataloğundan gelen müziğin Hindistan’da, Spotify’da görünmesini engelleyen küresel anlaşması için yeniden görüşmeler konusunda Warner’la çalışmalarını sürdürüyor. Spotify’ın baş finans sorumlusu Barry McCarthy, geçen haftaki bir röportajda kabul etti. McCarthy, Morgan Stanley konferansı esnasında sahnede “Bu gerçekten Hindistan ile ilgili değil. Bu küresel anlaşmanın yeniden pazarlığı ile ilgili.” dedi.

 Spotify'a göre Warner, “Spotify'ın Hindistan'daki lansmanı ile hiçbir ilgisi olmayan nedenlerden dolayı önceden kararlaştırılmış olan bir yayıncılık lisansını iptal etti.”, bu olayın ardından Spotify, Hindistan yasalarında çok tartışmaya yol açacak bir değişiklik yaparak Warner'la doğrudan bir anlaşma yapmamaya çalıştı. “Yayıncılar”, tabi telif hakkı sahibi tarafından kullanılmayı reddetse bile, telif hakkıyla korunan çalışmalar için bir lisans alınabileceğini söylüyor. Warner daha sonrasında ise, Spotify’ın Warner’ın müzik kataloğu olmadan Hindistan’da piyasaya sürülmesine yol açan bir dava açtı.

İlginizi Çekebilir