06
Pzt, Ara
27 Yeni Haber

Şirket Aracını Özel İşte Kullanma Yargıtay Kararı

Şirket Aracını Özel İşte Kullanma Yargıtay Kararı

İş Dünyası

Çalıştığı şirkete ait ola aracı özel işlerinde kullandığı tespit edilen çalışanın iş akdi feshedildi. Yargıtay 9. Hukuk Dairesi bu feshi haklı buldu.

Mahkemeye Göre Çalışan Haklı

Kocaeli Gebze ilçesinde 2 ay süreyle şirket çalışanı şirketin aracını ve eşyalarını özel işlerinde kullandı. Çalışan aracı şirket yetkililerinin bilgisi dâhili de kullandığını söyledi. Hatta çalışan tarafından yapılan sonraki beyanlarda aracı hiç kullanmadığı da geçti. Davaya Gebze 2. Asliye Hukuk Mahkemesi baktı.

Mahkemede çalışan için görevi kötüye kullanma Davas açıldı. Fakat açılan dava sonucunda delil yetersizliği ile çalışan serbest bırakıldı. Olay sonrasında iş sözleşmesinin feshinden dolayı da dava açıldı. Gebze 3. İş mahkemesi, iş akdinin haksız yere feshedildiği kanaatine vardı. Mahkeme bu kanaat sonunda çalışan hakkında kıdem ve ihbar tazminatına hükmetti.

Konu İle İlgili Emsal Karar

Yargıtay temyiz üzerine konuyu görüşemeye başladı. Yargıtay 9. Hukuk dairesi iş akdinin haklı neden ile bozulduğu sonucuna ulaştı. Bu sonuçla beraber mahkeme kararı bozmuş oldu. Alınan kararda çalışanın iş yerine ait aracı ve malzemeleri özel işlerde kullandığı belirtildi.

Bu kullanım sonrasında ise iş ilişkisinde güven temelinin çöktüğü vurgulandı. Çalışanın doğruluk ve bağlılık kurallarına aykırı davranışı da mahkeme tarafından dile getirildi. Bu durumda da kıdem, ihbar ve tazminat talebinin kabul edilmesinin hatalı olduğunu kararına varıldı.

İlginizi Çekebilir