27
Prş, Oca
22 Yeni Haber

Red Hat 34 Milyar Dolar'a IBM'e Satıldı

Red Hat 34 Milyar Dolar'a IBM'e Satıldı

İş Dünyası

Linux işletim sistemi denildiğinde ilk akla gelen dağıtımlardan biri olan Red Hat, IBM tarafından satın alındı. IBM hisse başına nakit olarak 190 dolar toplamda ise 34 milyar dolar ödeme yaptı. Güncel kur ile yaklaşık 191 Milyar Türk Lirası.

Red Hat ve IBM firmalarının her ikisinin de yönetim kurulları tarafından onaylanmış olan anlaşma Red Hat hissedarlarının onay vermesi halinde 2019 senesinin ikinci yarısında satın alma işlemi tamamlanmış olacak.

Bu satın alma IBM tarafından bakıldığında bulut teknolojisi üzerine çalışmalar yapacağının bir göstergesi olarak yorumlanıyor. Satın almadan sonra Red Hat IBM cloud teknolojileri ekibinin içerisinde bağımsız bir ekip olarak çalışacak ve açık kaynaklı bir yazılım olarak devam edecek. 

IBM CEO'su Ginni Rometty'nin satın alma hakkında yaptığı açıklamalar şu şekilde: 

Red Hat satın alması bulut pazarındaki her şeyi değiştiriyor. IBM, işletmeler için bulutun tam değerini ortaya çıkaran tek açık bulut çözümünü sunarak dünyanın bir numaralı hybrid bulut sağlayıcısı olacak.

IBM, yazılım dünyasının bugüne kadar gerçekleştirilen en büyük satın almasını gerçekleştirmiş ve bununla birlikte bulut teknolojilerinde hizmet veren Microsoft Azure, AWS, Google Cloud gibi bir çok servis sağlayıcı ile ortaklıklar kurmaya devam edeceğinin sinyalini de vermiş durumda. 

İlginizi Çekebilir