27
Çrş, Eki
23 Yeni Haber

Microsoft Japonya'da Mesaiyi 4 İş Gününe Düşürdü

Microsoft Japonya'da Mesaiyi 4 İş Gününe Düşürdü

İş Dünyası

Ağustos ayında başlatılan uygulama ile Microsoft Japonya'daki ofislerinde çalışanların iznini 3 güne çıkardı.

Microsoft'un 2300 çalışanı ile başlattığı test aşamasındaki uygulama ile personel ''Cuma'' günlerinde tatil yapıyor. Bu karar ile şu ana kadar elde edilen sonuçlara göre verimin arttığı tespit edildi. Günümüzün önemli şirketleri çalışanların moral, motivasyonunu yükseltmenin yanında verimliliğide arttıracak yöntemler deniyorlar. Bunun son örneği Microsoft tarafından gerçekleştirildi. Ağustos ayında başlatılan test uygulaması ile 'Cuma' günleri tatil ilan edildi.

Yüzbin Yen ek ödeme

Microsoft'un bu uygulamasında çalışanlara 1 gün fazla iznin yanında yüzbin Japon Yeni ek ödemede yapılıyor. Çalışanları motive edecek en önemli konuların başında izin ve paranın geldiği birçok insan tarafından kabul edilebilir bir gerçek. Tabiki bu Microsoft çalışanları tarafından hızlı bir şekilde benimsenmiş. Bunun sonucunda elde edilen en büyük kazanç ise yüzde 39,9 verimlilik artışı.

Şirket yöneticileri bunu çalışanların çalıştıkları 4 gün boyunca daha fazla motive biçimde daha iyi daha hızlı ve odaklanmış bir biçimde çalışmalarına bağlıyorlar. Ayrıca toplantı süreleride yöneticiler tarafından en az sürecek biçimde gerçekleştiriliyor. Çalışanlar 3 gün iznin yanında maaşlarında yada sosyal haklarında herhangi bir kesilme yaşamıyorlar.

Microsoft'un kazançları şu şekilde gerçekleşmiş durumda;

  • Yüzde 58,7 daha az kağıt çıkışı
  • Yüzde 23,1 daha az elektrik tüketimi
  • Yüzde 40 verimlilik artışı
  • 30 dakikayı aşmayan toplantılar

Microsoft'un bu uygulamayı şimdilik yalnızca 2300 personelle uyguladığını unutmayalım ancak ilerleyen süreçte diğer ofislerinde de bunu uygulamaya koyacağı düşünülüyor.

İlginizi Çekebilir