01
Çrş, Ara
28 Yeni Haber

Küfür ve Hakarete Tolerans Yok

Küfür ve Hakarete Tolerans Yok

İş Dünyası

Yargıtay tarafından verilen karar işçiyi şok etti. İş yerinde sürekli olarak küfür ve hakaret ettiği iddaa edilen genç, İş mahkemesi tarafından verilen kararla ne yapacağını şaşırdı. Yargıtay sürekli kötü söz kullanan işçiye kıdem tazminatı ödenmeyeceği yönünde karar verdi.

Yargıtaydan Emsal Karar

İş yerinde amiriyle tartışan ve küfür eden işçi işten kovulmasının ardından İş Mahkemesi'ne başvurdu. İş Mahkemesi işçiye tazminat ödenmemesi yönünde karar verince işçi kararı temyiz etti. Yargıtay konu hakkında emsal niteliği taşıyan bir karar verdi ve işçiye tazminat ödenmemesine hükmetti.

İyi Niyetten Eser Yok

Yargıtay 22. Hukuk Dairesi, işçinin davranışının; iş yerinde çalışma adabına uymadığı, ahlaki kuralları hiçe saydığı bu durumun işveren bakımından çekilmek zorunda olmadığı sonucuna vardı. Bu yaşananların işveren bakımından haklı olarak fesih hakkı doğurduğu kanısına varıldı. Kararda; "İşçinin bu davranışlarının iş yerinde huzursuzluk oluşturduğu ve işin işleyişini bozduğu için 4857 sayılı Kanunun 18 / 1. maddesine göre fesih hakkını doğurur" açıklaması yapıldı. Yargıtay kararında;

"Olayda; davacının iş yerinde arkadaşlarına ve amirlerine yapmış olduğu hakaretlere dair şikayetler oluşmuştur. Aynı zamanda davacı işçi savunmalarında da abartmıştır. Tanıklar bu yaşananları doğrulamış ve aynı zamanda işi aksattığı yönünde bilgiler sunmuşlardır. Tutum ve davranışlarının iş adabına uymadığı anlaşılmıştır. Davacı iş yerinde yapması gereken işleri yapmadığı ve bu konuda ısrar etmesi geçerli fesih sebebi oluşturmuştur. İşveren, davacıya tazminat ödemek zorunda değildir" denildi.

İlginizi Çekebilir