28
Prş, Eki
27 Yeni Haber

Konaklama Vergisi %2 'ye Çekildi

Konaklama Vergisi %2 'ye Çekildi

İş Dünyası

Vatandaşların ve bir çok sektör temsinin tepkilerine sebep olan konaklama vergisinde yapılan değişiklik geri çekildi. TBMM Genel Kurulu 'nda sunulan önerge kabul edildi ve teklifin ilk halindeki düzenlemeye tekrar dönüldü.

Yeni düzenlemeye göre vergi oranı, teklifin önceki halindeki gibi yine yüzde 2 'ye oldu. Dijital Hizmet Vergisi ile birlikte bir takım kanunlarda ve 375 sayılı kanun hükmünde kararnamede değişiklikler ön gören kanun teklifinin görüşmeleri, TBMM Genel Kurulu 'nda devam ediyor. Yeni sunulan teklifle birlikte tekrar değişiklik yapıldı. Yapılan bu değişikliğe göre teklifin ilk halindeki gibi yani konaklama vergisi eskisi gibi yüzde 2 olarak belirlenmiş oldu.

Konaklama vergisi ne kadar olmuştu?

Yapılan bu düzenleme, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu 'nda tekrar değiştirilerek, konaklama vergisinin şu şekilde düzenlenmesi kararlaştırılmıştı;

Kişi başı gecelik olarak;

5 yıldızlı otel ve tatil köylerinde 18 TL
4 yıldızlı otel ve tatil köylerinde 12 TL
3 yıldızlı otel ve belediye belgeli konaklama tesislerinde 9 TL
2 ve 1 yıldızlı otel, pansiyon, model, apart otel ve kampinglerde 6 TL
Butik otel ve özel konaklama tesislerinde 18 TL
Diğerlerinde de 6 TL olarak uygulanması öngörülmüştü.

Karar değiştirildi

TBMM Genel Kurulu 'nda yeniden görüşülerek kabul edilen önerge ile birlikte teklifin ilk halindeki düzenlemeye geri dönüldü. Vergi oranı tekrar teklifin ilk halinde olduğu gibi yüzde 2 'ye indirildi. Cumhurbaşkanı ise bu oranı 1 katına kadar tekrar artırmaya ya da yarısına kadar indirmeye; ayrıca konaklama tesisinin çeşit, sınıf ve bulunduğu yere göre de farklılaştırabilme yetkisine sahip olacak.

İlginizi Çekebilir