27
Prş, Oca
23 Yeni Haber

Khodro Company Yatırımlarını Türkiye'ye Kaydırdı

Khodro Company Yatırımlarını Türkiye'ye Kaydırdı

İş Dünyası

İranlı otomotiv şirketi, Khodro Company Türkiye'de fabrikada kurmaya hazırlanıyor. Alman otomotiv devi, Volkswagen'den sonra Khodro Company'de Türkiye'ye yatırım yapma kararı aldı. İran kendisine yönelik yaptırımların etkisinden kurtulabilmek için, yatırımlarını ülkemize kaydırdı. Khodro Company firması da bu doğrultuda, Van'da fabrika kurmak için hazırlıklara başladı.

Khodro Company Türkiye'de Fabrika Kuruyor

İran, kendisine uygulanan ekonomik yatırımların etkisini minimize edebilmek için yatırımlarını Türkiye'ye kaydırmaya karar verdi. Bu kapsamda Orta Doğu'nun en büyük otomobil üreticisi olan, Khodro Company Türkiye'de fabrika kurma kararı aldı. Khodro Company, Van'da fabrika kurmak için hazırlıklara başladı.

Khodro Company CEO'su Farshad Mogimi, Van Valisi ve Van Büyükşehir Belediye Başkan vekili ile görüştü. Khodro Company CEO'su ayrıca, kentteki iş dünyasının tüm bileşenleriyle ayrıntılı olarak görüştü.

CEO, Cumhurbaşkanı Yatırım Ofisi ve Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile de biri dizi görüşmeler yaptı. Bunun ardından, Khodro Company'nin Van'da fabrika kuracağını açıklaması, kentte büyük memnuniyet ve heyecan yarattı.

Van Belediye Başkan vekili Mehmet Emin Bilmez, 'Van İran'ın batıya açılan penceresidir. Van'ı tercih etmelerinde en önemli sebep, ana fabrikalarından uzaklaşmadan üretim yapabilecek olmalarıdır' diyor. Mehmet Emin Bilmez ayrıca, üretilen araçların Türk patentli olacağını vurgularken, kurulacak olan fabrikanın, yaklaşık 1000 kişiye iş imkânı sağlayacağını belirtti.

Bilmez, uluslararası alanda bu yatırımın Türkiye'de yapılmasını çok önemsiyor ve bu nedenle canla başla çalışıyoruz, şeklinde konuşuyor.

İlginizi Çekebilir