19
Sal, Eki
24 Yeni Haber

İhracat Yapanlara Müjde, Yeşil Pasaport Artık Daha Kolay

İhracat Yapanlara Müjde, Yeşil Pasaport Artık Daha Kolay

İş Dünyası

TİM (Türkiye İhracatçılar Meclisi) Başkanı, yeşil pasaport almak için gereken 1 milyon dolar barajı 500 milyon dolara düşürüldü. Böylelikle yaklaşık 12 bin iş insanı daha yeşil pasaport alabilir duruma geldi. 

İsmail Gülle'nin yaptığı açıklamaya göre daha önce 1 milyon dolar olarak belirlenen ihracatçılar için yeşil pasaport alt limitinin 500 bin dolar seviyesine çekilmesi ile birlikte 11 bin 952 ihracatçının daha yeşil pasaport alma hakkı kazandı ve böylelikle toplam 22.325 Türk iş insanı ihracatçılar için verilen yeşil pasaportu alabilir duruma geldi.

Resmi Gazetede Yayınlandı

Bugün itibari ile İhracatçılara Hususi Damgalı Pasaport Verilmesine İlişkin Esaslar Hakkında Kararda yapılan değişiklik ile, son üç sene içerisinde ortalama ihracat hacmi 500.000$ - 1.000.000$ olan ihracatçı firmaların temsilcileri için yeşil pasaport alma hakkı tanınmış oldu. 

İhracatıma katkısı olumlu

TİM Başkanı Gülle'nin açıklamalarına göre limitin bu seviyelere çekilmesi ülke ihracatı açısından oldukça pozitif bir durum. İhracat ile iştigal eden iş insanları için ciddi bir hareket kabiliyeti sağlayacağından ihracatın artması noktasında kesinlikle faydaları olacağını belirtti. 

Ayrıca bu taleplerinin hayata geçirildiği için Cumhurbaşkanımıza ve Ticaret Bakanımıza teşekkürlerini ileten Gülle pasaport süresinin 4 yıla uzatıldığı için de yetkililere ayrıca teşekkürlerini iletti. 

Dünya genelinde çok sayıda ülkede ihracatçılara bu şekilde vize muafiyeti sağlayan pasaport uygulamalarının yapıldığı biliniyor. 

İlginizi Çekebilir