17
Pz, Eki
28 Yeni Haber

İki İlde Bulunan Termik Santraller Mühürlendi

İki İlde Bulunan Termik Santraller Mühürlendi

İş Dünyası

Türkiye'nin Ege Bölgesinde yer alan Kütahya ve Manisa illerinde bulunan termik santrallere mühür vurulması dikkat çekti. Manisa'nın Soma ilçesinde bulunan bir adet termik santralin baca filtresi takmaması sebebiyle mühürlendiği belirtildi. Söz konusu santrallerin kendilerine tanınan 1 aylık süre boyunca baca filtresi taktırmadıkları öğrenildi. Ege Bölgesi'nin bir başka ili Kütahya'da bulunan iki termik santralin de geçici faaliyet belgesinin olmaması nedeniyle mühürlendiği öğrenildi. Söz konusu termik santrallerin Tavşanlı ve Seyitömer beldelerinde yer aldığı öğrenilirken mühürleme işlemlerinin 1 Ocak 2020 sabah saatlerinde yapıldığı öğrenildi.

Baca Filtresi İçin Kanun Teklifi Kabul Edilmişti

Türkiye'de yer alan ve faaliyet sürdüren termik santrallerin bulundurması gereken baca filtrelerini tesislere takmaları için verilen sürenin 2,5 yıl süreyle ertelenmesi meclise kanun teklifi şeklinde sunulmuştu. Söz konusu kanun teklifi Akp ve Mhp partisi milletvekilleri tarafından kabul edilerek teklif cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a sunulmuştu.

Ancak cumhurbaşkanı söz konusu kanun teklifini kabul etmeyerek veto etmiş ve baca filtresi taktırma süresinin uzatılmasını reddetmişti. Teklifin reddedilmesi sonrasında da filtre taktırma zorunluluğu bulunan termik santrallere bir ay süre tanınmıştı. Söz konusu süreye uymayan termik santrallere 1 Ocak itibariyle mühür vuruldu.

Soma'da Yaşayan Halk Filtre Taktırma Zorunluluğundan Memnun

Soma'da termik santrallerin bulunduğu bölgelerde yaşayan halkın baca filtresi taktırma için sürenin uzatılmasının cumhurbaşkanı tarafından reddedilmesinden memnun oldukları öğrenildi. İlçede bulunan termik santrallerin baca filtresi taktırdıklarında bölgede yaşayan çevre kirliliği ve sağlık sorunlarından kurtulmaya umduklarını ifade ettikleri öğrenildi.

İlginizi Çekebilir