21
Cu, Oca
32 Yeni Haber

Gümüşhaneli Yatırımcıdan Fransız Kaz Çiftliği Girişimi

Gümüşhaneli Yatırımcıdan Fransız Kaz Çiftliği Girişimi

İş Dünyası

Gümüşhane'de yaşayan ve uzun araştırmalar sonucu yumurta çiftliği kurmaya karar veren bir girişimci, yaptığı araştırmalar neticesinde tavuk yerine kaz çiftliği kurmaya karar verdi. Kararı sonrası en çok yumurta veren ve bakımı kolay olan kazları aramaya koyulan Seyhan Tok, bu girişim için Fransız cinsi kazlarda karar kıldı. Fransız kazlarının, kış şartlarına kolay uyum sağladığı gibi bakımının da nispeten daha kolay olduğunu öne süren girişimci, çiftlik kapasitesini artırmayı ve gelirlerini 300 Bin Türk Lirasına çıkarmayı hedefliyor.

Memuriyetten İşletmeciliğe

Devlet memuru olarak hayatını sürdüren Seyhan Tok, bu durumdan bir hayli yorulmuş. Maaş ile çalışmanın insanı bir adım öteye taşımadığını fark ettiğinde ise kendisi için uygun bir iş geliştirmeyi düşünmüş.

Seyhan Tok, bu fikrin peşinden 2 yıl koşturduktan ve gerekli araştırmaları yaptıktan sonra, aklında yer edinen en iyi fikri hayata geçirmeye karar vermiş. Bir yumurta üretim çiftliği kurmak ve ürettiği yumurtaları satarak ticari faaliyet göstermek isteyen girişimci, Fransız kaz yumurtası üretmekte karar kılmış. Bugün memuriyet hayatına devam etmeyen Seyhan Tok, kazları ile birlikte çiftliğini de genişletmenin peşinde.

200 Kaz İle Başladı

İlk defa kaz yumurtası almak için gün sayan Seyhan Tok, çiftlik kurma girişimine başlarken, kazları civciv olarak satın aldığını belirtti. Yavruların veteriner kontrolünde geliştiğini ve ortalama 7-8 kilo ağırlığa eriştiğini vurgulayan girişimci, birkaç güne kadar ilk yumurtaları alacağını anlatıyor.

İşe başlarken yaptığı araştırmalar neticesinde, yerli ırkların ayda 15 ile 20 yumurta üretebildiğini, ancak Gümüşhane'ye uyumlu olarak temin ettiği G-35 ve G-36 cinsi Fransız kazlarının ayda yaklaşık 60 yumurta verdiğini anlatan Seyhan Tok, bu sayede yumurta sayılarının artacağını ve işletmesinin hızla büyüyeceğini belirtiyor.

İlginizi Çekebilir