16
Pzt, May
23 Yeni Haber

Ford, Tofaş ve Doğuş Otomotive Soruşturma

Ford, Tofaş ve Doğuş Otomotive Soruşturma

İş Dünyası

Rekabet Kurulu tarafından Ford, Tofaş ve Doğuş Otomotiv ile ilgili soruşturmalar açıldı. Konuyla ilgili KAP'a (Kamuoyunu Aydınlatma Platformu) açıklamada bulunan 3 otomotiv firması da kendilerinden, Danıştay tarafından verilen iptal kararı ile ilgili savunma istendiğini belirttiler.

Rekabet Kurulu Tarafından Başlatılan Soruşturma

Rekabet Kurulu tarafından, Danıştay'ca verilen iptal kararının uygulanması için Ford Otomotiv A.Ş, Tofaş Otomobil Fabrikası A.Ş ve Doğuş Otomotiv A.Ş hakkında soruşturmalar açıldı. Üç firmada konu ile ilgili KAP üzerinden açıklamalarda bulundular.

Açıklama İçeriği

Üç şirketinde ayrı ayrı yaptığı açıklamalarda konuya ilişkin şu ifadelere yer verildi. Kendilerine gelen yazıda, 2009 yılında otomotiv sektörü için getirilen ÖTV indirimine yönelik, firmaların birlikte hareket etmek suretiyle fiyat artışına gittikleri ve piyasaya mal arzını da kıstıkları şikayetleri hakkında verilen soruşturma açılmasına gerek bulunmadığı yönündeki 24.06.2009 günlü kararının, Danıştay tarafından 04.12.2019 günü iptal edilmesi üzerine, iptal kararının gereklerinin yapılabilmesi için 4054 sayılı Rekabetin Korunması Kanunun 4. maddesi kapsamında ihlal olup olmadığının tespiti için soruşturma açıldığı ve savunma istendiği belirtildi.

İlginizi Çekebilir