27
Prş, Oca
23 Yeni Haber

Ford Otosan’dan 30 Mart - 4 Nisan Arası Üretime Ara

Ford Otosan’dan 30 Mart - 4 Nisan Arası Üretime Ara

İş Dünyası

Dünyada birçok şirket koronavirüs nedeniyle üretime ara verirken, bir kötü haberde ülkemizden geldi. Türkiye’nin en büyük otomotiv firmalarından Ford Otosan koronavirüs sebebiyle kısa bir süre üretim yapmayacağını ilan etti.

Çin’den dünyaya yayılan koronavirüs insanları evine hapsederken, bunun en büyük maliyeti otomotiv sektörüne çıktı. Renault, Volkswagen gibi birçok çok üretici marka üretimi durdurma kararı aldı. Benzer bir karar da ülkemizde alındı. Ford Otosan, yurtdışında ki üretim tesislerinde yaşanan kesintiler nedeniyle, Gölcük’te ki fabrikasında üretime ara vereceğini KAP’a bildirdi. Bu aranın 30 Mart - 4 Nisan tarihlerini kapsadığı açıklandı.

Gölcük Fabrikasında İki Model Üretiliyor

5 bin 910 kişinin çalıştığı Gölcük fabrikasında Ford Custom ve Fort Transit üretilmekte. Firmanın Genel Müdürü Haydar Yenigün yaptığı açıklamada, otomotiv dünyasının koronavürüsten en olumsuz etkilenen pazar olduğunu belirtmişti.

Diğer Firmalar Şimdilik Devam Ediyor

Honda Genel Müdür Yardımcısı Bülent Kılıçer konuya ilişkini yaptığı açıklamada, koronavirüs’ün en çok Avrupa pazarını etkilediğini, parçaların geldiği Çin ve Japonya’da üretimin sürdüğü için şu an üretimi durduracakları bir durumun olmadığını söyledi.

Hyundai Assan ve Oyak Renault yetkilileri ise, gerekli hijyen tedbirlerini aldıklarını ve şimdilik üretim ara verecekler bir nedenin olmadığını belirtti.

TAYSAD Başkanı Alper Kanca, İleri ki süreçte daha fazla markanın üretimine ara vermek zorunda kalabileceğini ifade ederken, ana üreticiler ve yan sanayi markaları bu süreci endişe ile izliyor.

İlginizi Çekebilir