27
Prş, Oca
22 Yeni Haber

Ekonomik Kriz Ünlü Kozmetik Firmasına da İflas Getirdi

Ekonomik Kriz Ünlü Kozmetik Firmasına da İflas Getirdi

İş Dünyası

Ekonomik kriz ve Euro ve dolardaki beklenmeyen yükselişin etkileri Türkiye'nin köklü ve ünlü kozmetik firmalarından birisinin daha iflasına yol açtı. Tekin Acar Kozmetiks firmasının iflasını İstanbul 1. İflas dairesi duyurdu. Yaklaşık olarak bu sektörde 41 yılını tamamlayan ünlü işletmenin iflası iş dünyasında büyük bir ses getirdi.

Bu firmanın 2017 yılında Türkiye'de tam 80 mağazası bulunuyordu, ama aynı yıl içerisinde bunlardan bazılarını bir Fransız firmasına satmıştı. Ankara'da 1979 yılında kurulan bu firmanın yönetici ve sahibi Tekin Acar, 2017 yılında yaptığı bir açıklamayla şirketinin durumunun kötüye gittiğini söylemişti.

Büyük Oranda Gelir Kaybı

Tekin Acar yaptığı bu konuşmada şubelerinin kiralarını ve çalışanlarının maaşlarını ödemekte zorlandığını belirtmişti. Buna sebep olarak ise kurdaki yükselişi ve insanların alım gücündeki büyük düşüşü gösterdi. Aynı zamanda yaşanan siyasi gelişmelerinde bu noktada etkili olduğunu belirten Acar, bu duruma daha fazla dayanamayacağını da söylemişti.

Yapılan bu açıklamanın yaklaşık olarak üçüncü yılında ise şirketin iflas haberi resmi olarak duyuruldu. Tekin Acar aynı zamanda başka gelirlerini de kozmetik sektörüne aktardığını ve elinden geleni yaptığını ama durumu daha fazla devam ettiremeyeceğini de belirtmişti.

Özel sektörde yaşanan bu gelişmeler ve ardı ardına gelen iflas ve konkardato kararları işletmeciler arasında büyük yankı uyandırıyor. Bu iflasların Tekin Acar Kozmetiks gibi uzun yıllardır hizmet veren firmalardan gelmesi ise daha da büyük bir merak uyandırıyor.

İlginizi Çekebilir