18
Pzt, Eki
33 Yeni Haber

Efsane Ford Mustang Artık Elektrikli Bir Araç Oluyor

Efsane Ford Mustang Artık Elektrikli Bir Araç Oluyor

İş Dünyası

Tesla yeni elektrikli ve zırhlı aracını tanıtarak elektrikli otomobil pazarına hükmetmeye devam ederken, Ford Detroit’teki ana merkezinde pille çalışan yeni SUV modelinin tanıtımını gerçekleştirdi. Los Angeles Otomobil Fuarı’ndan birkaç gün önce tanıtılan Ford Mustang Mach-E sektöre iddalı bir giriş yaptı.

Ford’un global marka direktörü Jason Castriota, potansiyel elektrikli araç alıcılarına ulaşmak için tandık bir yüz ile yollarına devam etmek istediklerini ve bu sebeple tüm dünyaca tanınan ve bilinen Mustang ile bu yola girdiklerini belirtti. Daha önce kısa menzilli Ford Focus EV ile elektrikli araç pazarında şansını deneyen Ford firması bekledikleri müşteri coşkusunu yakalayamamıştı.

2017 yılında Jim Hackett’in Ford CEO’su olarak seçilmesi ve elektrikli araçların önemini vurgulamaya başlaması ile yatırımlarını bu yöne çeviren firma, 11.5 milyar dolarlık bir yatırım ile 2022 sonuna kadar bu alanda yapılacak plan çerçevesini oluşturmuştu.

Tasarım ve Şarj Sistemi Nasıl?

Lansmanı yapılan yeni Mustang Mach-E iç tasarım olarak gelenekselin dışında bir görsel sunuyor. Elektriksiz versiyonunda bulunan düğme, anahtar ve butonlar ortadan kalkarak 15.5 inçlik dikey odaklı dokunmatik bir ekranda toplanıyor. Ayrıca bu yeni tasarım ekran için tüm kontolleri ve yönetimi kapsayan yeni bir bilgi-eğlence yazılımı geliyor.

Ford firması, 12.000'den fazla istasyonda ücretsiz şarj sağlamak için Electrify America ve bir Shell iştiraki olan Greenlots dahil birçok şirketle ortaklık yaptı. Şarj istasyonlarında 45 dakikalık bir süre ile yüzde 10’dan yüzde 80 üzerine bir şarj yapılması hedefleniyor. Ayrıca firma, 400 Voltluk sistemin menzilini daha da artırmak için ev şarj cihazları için Amazon Home Sevices firması ile çalışmayı planlıyor.

İlginizi Çekebilir