28
Prş, Eki
27 Yeni Haber

Bezos En Zenginler Sıralamasında İkinciliğe Düştü

Bezos En Zenginler Sıralamasında İkinciliğe Düştü

İş Dünyası

Dünyanın en büyük şirketi Amazon'un hisse senedi düşüşünden sonra dünyanın en zenginleri listesinde zirvede olan Bezos yerini Bill Gates'e bıraktı.

Dünya'nın en büyük şirketleri arasında yer alan Amazon'un CEO'su Jeff Bezos bir kaç gün içinde yaşanan hisse senedi düşüşünden sonra 'dünyanın en zenginleri' listesinin zirvesinden ikinci sıraya düştü. Hisse senetlerinde yüzde 8,1 lik düşüş yaşayan Amazon'un CEO'su Bezos ilk sırada bulunduğu en zenginler listesindeki yerini Microsoft kurucusu Bill Gates'e bıraktı.

Listedeki güncelleme sonrası Bezos'un serveti 102,8 milyar dolar olarak belirlendi. İlk sıraya çıkan Bill Gates 'den 5 milyar dolar geride kaldı. Sıralamayı ise Jeff Bezos'un ardından Warren Buffett, Bernard Arnault ve Mark Zuckerberg takip ediyor. Listede henüz ilk sırada görülse de her işlem günü sonunda güncellenen liste ile yarın resmi olarak Bill Gates Bezos'un yerini alacak. Listedeki sıralama ve Amazon'un hisse senedi düşüşü ne kadar daha süreceği bilinmiyor.

Jeff Bezos Kimdir?

12 Ocak 1964 yılında doğdu. 1986 tarihinde ABD'nin en iyi üniversitelerinden biri olan Princeton Üniversitesi'nde Bilgisayar Bilimleri Fakültesi sınıf birincisi olarak mezun oldu. Mezun olmasının ardından 1987 yılında Fitel firmasında teknoloji ve iş geliştirme müdürü olarak işe başladı. Zaman içinde deneyim kazanarak ilerleyen Bezos başkan yardımcısı olarak Wall Street'de bulunan Bankers Trus Company bankasına geçiş yaptı. İş fikri üreten Bezos çalışmış olduğu şirkete Amazon fikrini sundu fakat kabul edilmedi, bunun ardından şirketten istifa ederek milyarderlik yolunda adımlarını atmış oldu. 5 Temmuz 1994 tarihinde Amazon'u kitap satmak amacıyla hayata geçirdi. Zaman içinde yenilenerek sadece kitap satmaktan kurtulup alışveriş platformu halini aldı.

İlginizi Çekebilir