27
Prş, Oca
23 Yeni Haber

Bekarlar Gününde 23 Milyar Dolar

Bekarlar Gününde 23 Milyar Dolar

İş Dünyası

Dünyanın lider e-ticaret sitelerinden AliBaba 11 Kasım Bekarlar Günün'de yalnızca 9 saat içerisinde 23 Milyar dolar satış hacmine ulaştı. Alışveriş gününün ilk saatinde tam 1 milyar dolar sınırı aşıldı.

Alibaba yetkililerinin yaptığı açıklamaya göre bugün yaklaşık 500 milyon müşterinin alışveriş yapması bekleniyor. Hem bekarlar günü hemde double eleven (çifte onbir) olarak bilinen 11.11 tarihinde tüm e-ticaret firmaları özel ve ciddi indirimler yapıyor. Ülkemizde de n11, gittigidiyor, hepsiburada, trendyol gibi önde gelen alışveriş sitelerinin bugüne özel birçok indirimi bulunuyor. 

Bekarlar günü - Single Day nedir?

Bekarlar günü sevgililer gününe karşılık olarak icat edilmiş bir etkinlik. 1990 yılında Çinliler tarafından dört tane 1'i barındıran tarih olarak 11.11 tarihi özellikle seçilmiştir. Dünya devi Alibaba'nın 2009 senesinde ilk defa bugünü alışveriş günü olarak belirlemesi ve özel indirimler yapması ile tam bir alışveriş çılgınlığına dönüşmüş durumda. 2017' de Çinli tüketiciler bu 11 Kasım gününde tam 25 milyar dolar harcamıştı. 

Bu alışveriş çılgınlığı anneler günü, babalar günü, sevgililer günü gibi özel günlerin ardından ülkemizde de son bir kaç yıldır ilgi görmeye başladı. 

Kara Cuma Ne Zaman?

Amerika'nın alışveriş çılgınlığı olarak dünyaya kazandırdığı gün olan Black Friday - Kara Cuma ise Hristiyanların Şükran gününden sonraki cuma günü olarak biliniyor bu sene Kara Cuma 29 Kasım tarihine denk geliyor. 

İlginizi Çekebilir