19
Sal, Eki
24 Yeni Haber

Başarılı Bir Girişim Hikayesi Yemeksepeti.com

Başarılı Bir Girişim Hikayesi Yemeksepeti.com

İş Dünyası

Hikayesi 2000’li yıllarda başlayıp bugünlere kadar uzanan yemeksepeti.com, ülkemizdeki en başarılı girişim hikayelerinden birisine sahip. 4 arkadaşın bir araya gelerek ufak bir ofiste kurdukları bu şirket, yaklaşık 15 yıllık bir sürede değerini 589 milyon dolara çıkardı.

2000’li yılların ortalarında Nevzat AYDIN, Melih ÖDEMİŞ, Gökhan AKAN ve Cem NUFUS Amerika’daki online yemek sipariş platformlarını inceleyerek bunu ülkemize uyarlamaya karar verdiler. Bu girişim için eğitim ve iş hayatlarına ara veren 4 arkadaş online yemek siparişi yapılabilecek bağımsız bir platform olan yemeksepeti.com sistemini yayınladılar. 2001 yılının başlarında sadece 26 restoran ile çalışırken sipariş takibini kimi iş yerleri için faks ile gerçekleştirdiler. İnternetin dahi tam anlamıyla yayılmadığını bu dönemde böyle bir atılım, ileri görüş olarak başarılı olsa da dönem şartlarına göre yüksek riskler barındırmaktaydı.

Şirket Kendi Ayakları Üzerinde Durmaya Başladı

Sadece birkaç aylık süreçte günde 45-50 sipariş almaya başlayan bu girişim UZAN grubundan ortaklık teklifi bile almıştı. Henüz genç yaşlarda olan girişimciler yine büyük bir risk alarak bu ortaklık teklifini geri çevirdiler. Şirket on yılını tamamladığında Türkiye’nin 20 ilinde 900 bin civarında üye sayısına ulaştı. 2012 yılında şirket yeni bir ofise taşınarak tüm ülkede haber başlıklarında adını duyurdu. Aynı zamanda ülke sınırlarını aşan şirket, Suudi Arabistan, Rusya, Lübnan, Ürdün ve Yunanistan’da online yemek sipariş işlerine de girmeyi başardı. 2014 yılında yemek tarifleri üzerine olan yemek.com sitesini açan şirket yemeksepeti.com üzerinde 10 binden fazla restoran sayısına ulaştı.

Yemek Sepeti Ofis

İlklere İmza Atan İnternet Girişimi

2015 yılının ortalarında, Almanya’nın Berlin kentinde kurulmuş olan Delivery Hero Şirketi rekor bir fiyatla yemeksepeti.com’un tüm hisselerini satın aldı. Bu satın alma Türkiye’de 1 Milyar TL üzerinde gerçekleşen ilk internet girişimi ünvanını yemeksepeti.com’ a kazandırmış oldu.

Yemeksepeti.com Çalışanlarına 27 Milyon dolar Dağıttı

Şirket Delivery Hero şirketine 589 milyon dolara satıldıktan sonra, satıştan alınan 27 milyon doları toplamda 114 kişiden oluşan ekibine dağıttı. Konuyla ilgili konuşan Nevzat AYDIN bu şirketi beraber büyüttüklerini ve çalışanların bunu hak ettiği belirtti. Yemeksepeti.com girişim başarısının yanında insana verilen değer konusunda da bir ilke imza atmış oldu.

Halen faaliyetlerine devam eden şirket Türkiye’de 69 il ve Kıbrıs’ta faaliyetlerini sürdürüyor. Toplam üye restoran sayısı 25 binin üzerinde ve 12 milyondan fazla kayıtlı kullanıcıya sahip.

İlginizi Çekebilir