01
Çrş, Ara
27 Yeni Haber

Apple Kobalt Stratejisini Değiştiriyor

Apple Kobalt Stratejisini Değiştiriyor

İş Dünyası

Kobalt madeni geleceğin petrolü olma yolunda, günlük hayatta kullandığımız pek çok elektronik eşyanın pili kobalt madeni ile üretiliyor. 2017 başında 15 dolar / lbs iken sene sonunda 75 dolar / lbs seviyelerine ulaşan kobalt fiyatları nedeniyle firmalar stratejilerini değiştiriyor. 

Özellikle elektrikli araçların yaygınlaşması ile gelecekte dünya genelinde kobalt ihtiyacının üst seviyelere çıkacağını kestirmek güç değil. Araba şirketleri ve pil üreticileri, ürünlerinde kullandıkları lityum iyon pilleri için maden şirketleri ile çok yıllık sözleşmeler yapmak için acele ediyorlar. Bloomberg'in raporuna göre, Apple uzun vadeli maden kaynaklarını güvence altına almak için bu oyuna katılıyor. Bu zamana kadar tedarikçi firmalar ile ihtiyacını karşılayan Apple kobalt fiyatlarının son 18 ay içinde 3 kat artması ile birlikte çözüm arayışına girdi. 

Apple ürünlerinde kullanılan bataryalar elektrikli araçların bataryalarına kıyasla çok küçük boyutlarda olsa da bu ürünlerden çok yüksek miktarlarda sattığı göz önünde bulundurulduğunda ciddi miktarlarda ihtiyacı söz konusu. Örneğin 2016'da sadece 12 milyon adet Apple Watch satan firmanın iPhone, Mac gibi diğer ürünlerinin pilleri de hesaba katılırsa miktarın oldukça fazla olduğu anlaşılıyor. 

Kobalt otomobil firmalarının gündeminde olmasından dolayı piyasa üzerinde baskı oluşuyor. BMW ve Volkswagen de tedarik zincirlerini güvence altına almak için çok yıllık sözleşmeler imzalamaya çalışıyorlar ve diğer otomobil üreticileri de kobalt fiyatlarına yakından dikkat ediyorlar. 

 Uzun süredir aynı seviyelerde seyreden kobaltın pound fiyatı 75-80 dolar seviyesine yükselmiş durumda. Aşağıdaki grafikte kobaltın 5 yıllık fiyat değişimini görebilirsiniz.

 


Grafik: tradingeconomics.com

İlginizi Çekebilir