27
Prş, Oca
23 Yeni Haber

Apple'ı Geçen Saudi Aramco En Değerli Şirket

Apple'ı Geçen Saudi Aramco En Değerli Şirket

İş Dünyası

Suudi Arabistan'a ait milli petrol şirketi olan Aramco, şu an ulaştığı piyasa değeri ile dünya üzerindeki en değerli şirket olma payesini Apple'dan aldı.

Halka Arz (IPO)

Eylül ayı içerisinde insansız hava araçlarının saldırısı ile gündem oluşturan Suudi Arabistan'a ait milli petrol şirketi olan Saudi Aramco, yapılan ilk halka arzı (IPO) ile yaklaşık olarak 25 milyar dolarlık bir gelir elde etmek suretiyle yeni bir rekora imza attı.

Saudi Aramco'nun yazılı açıklamasında, şirkete ait toplamda 3 milyar hisseden oluşan, şirket hisselerinin yüzde 1,5'lik bir kısmının arzının yapıldığı belirtildi. Yatırım yapmak isteyenlerden hisse başı en yüksek miktarı oluşturan 32 Suudi riyali (yaklaşık 8,53 ABD doları) üzerinden teklif alındığı bildirilen açıklamada, bu halka arz ile şirketin toplam olarak 25,59 milyar dolarlık bir gelir elde ettiği de ifade edildi.

Yapılan şirket açıklamasında ayrıca, Halka arz kapsamında kurumsal nitelikteki yatırımcılardan toplam 106 milyar dolarlık, bireysel yatırımcılardan ise 119 milyar dolarlık teklif geldiğine dair bilgiye de yer verildi. Bu şekilde Saudi Aramco'nun halka arz sonucu elde ettiği 25,59 milyar dolar gelir miktarı, e-ticaret devi olan Çinli Alibaba'nın, halka arzından kazanılan 21,8 milyar dolar geliri geçerek rekor kırdı.

Değeri 1.7 Trilyon Dolar'dan Fazla

Şirkete ait %1,5'luk kısmın 25,59 milyar dolar değerinde olması sonucu Saudi Aramco şirketinin piyasa değeri ise 1,7 trilyon dolardan fazla oldu. Bu sonuç neticesi 1.1 trilyon dolar değere sahip teknoloji devi ABD'li Apple'ı geçen Saudi Aramco, böylece dünya üzerindeki en değerli şirket olma unvanına sahip oldu.

İlginizi Çekebilir