19
Sal, Eki
30 Yeni Haber

Almanya Rekabet Kurumu Ceza Kesti

Almanya Rekabet Kurumu Ceza Kesti

İş Dünyası

Almanya Rekabet Kurumu'ndan Şaşırtan Ceza! BMW, Daimler ve Volkswagen, Almanya Rekabet Kurumu, Federal Kartel Dairesi'nin cezasından kurtulamadı! Adı geçen firmalara kesilen cezanın toplamı 100 milyon Euro'yu buldu.

The Bundeskartellamt olarak anılan Federal Kartel Dairesi tarafından yapılan açıklamada Alman otomobil üreticilerinin 2004-2013 yılları arasında sürdürdükleri yasa dışı çelik alımları belgelendi. Bu eylemlerinden dolayı 100 milyon Euro para cezasına çarptırılan BMW, Daimler ve Volkswagen, cezayı kabul etti.

Çelik Alım Fiyatlarında Kanunsuzluk

Çelik alımında tedarikçilerle kurdukları kanunsuz ilişkiyi kabul eden Alman üretici firmalar, sistemin 2016 yılına kadar sürdüğünü belirtti. Alınan çeliklerin otomobil son satış fiyatlarıyla karşılaştırıldığında kayda değer bir önem taşımamasına rağmen para cezasını kabul ettiklerini belirten yetkililer, müşterilerini de bilgilendirmiş oldu.

Para Cezasının Marka Bazında Dağılımı

100 milyon Euro'yu bulan cezada her marka kendi hacmi oranında belirlenen rakamı ödemeyi taahhüt etti. Buna göre; BMW 28 milyon Euro, Daimler 23,5 milyon Euro ve Volkswagen ise 48,5 milyon Euro ödeme yapacak. Çelik fiyatının otomobil son fiyatını belirlemede %1'den düşük etkisi olmasına rağmen bu markaların yine de satın alımlarda kanunsuz yolları tercih etmesinin nedenleri araştırılıyor.

Markaların yaptığı basın açıklamasının detayları belli oldukça araç kullanıcılarını saran kalite merakı da yeniden tartışma başlattı. Sürüş konforu ve güvenliği nedeniyle piyasanın üstündeki fiyatlara rağmen alıcı bulan adı geçen markaların araçlarda kullandıkları ekipmanların yeni üretimlerde tekrar gözden geçirilmesi bekleniyor.

İlginizi Çekebilir