06
Pzt, Ara
28 Yeni Haber

Akıllı Tarım Girişimi ForFarming'e Yatırım

Akıllı Tarım Girişimi ForFarming'e Yatırım

İş Dünyası

Evde, ofiste veya depo gibi kapalı mekanlarda topraksız tarım yapılmasını sağlayan nesnelerin interneti teknoloji alt yapısı ile çalışan girişim 1,4 milyon ₺ değerleme ile yatırım aldı.

Kapalı alanlarda meyve, sebze, çiçek yetiştirilerek tarım yapılmasını sağlayan teknoloji girişimi ForFarming 1,4 milyon lira değerleme ile Tarvenn Ventures'dan yatırım almayı başardı. Firma bu yatırım sayesinde irili ufaklı yerel çiftliklerin kurulması ve dikey tarım yöntemi ile ilaçsız, taze ve düşük maliyetlerle kullanıcıya hedefliyor.

ForFarming'in hedef kitlesi hem gıda sektöründe olan firmalar hem de bireysel olarak yetiştiricilik yapmak isteyen insanlar. Bu anlamda topraksız ve akıllı bir yetiştiricilik modeli sunan ForFarming kullandığı sensörler ve geliştirdiği yazılım sayesinde her tarım ürünü için gerekli olan besin miktarlarını ve ışık şiddetini bilerek özel olarak besleme ve aydınlatma yapıyor. 

Ürünlerin durumu bilgisayar ve akıllı telefonlar üzerinden de takip edilebiliyor. Yapılan işlemlerle ve ürünlerin gelişimi hakkında da ayrıntılı raporlar sunabilen bir ürün. ForFarming kullanılarak yapılan yetiştirme işlemlerinde geleneksel tarım yöntemlerine oranla %95 daha az su kullanıldığı belirtiliyor çünkü bu yöntem mevsim ve iklim şartlarından tamamen bağımsız olarak yapılıyor. Bu avantaj üretim oranlarına da yaklaşık %70 daha fazla verim olarak yansıyor.

Firmanın kurucusu olan Levent Atlas aldıkları bu yatırı ile müşteri potansiyellerini artırdıklarını ifade etti. Girişim web sitesine buradan ulaşabilirsiniz: ForFarming.co

İlginizi Çekebilir