01
Çrş, Ara
27 Yeni Haber

ABD ve Çin Arasındaki Ticari Anlaşmazlık Giderildi

ABD ve Çin Arasındaki Ticari Anlaşmazlık Giderildi

İş Dünyası

ABD ve Çin dünyanın en güçlü iki ekonomisi arasında kabul ediliyor. Bu iki ülke arasında çok geniş bir alana yayılan bir ticaret de söz konusu. Teknolojik ürünler ve bu ürünlerin yapımında kullanılan parçalardan otomotiv sektörünün önemli parçalarına kadar pek çok ürün konusunda ABD ve Çin arasında ticaret yapılıyor. Ama ABD başkanı Trump'ın Mart 2018 açıklamasından sonra bir anlaşmazlık ortaya çıktı. Özellikle Çin ürünlerinden alınacak vergiler açıklaması ile birlikte önemli sorunlar ortaya çıktı. Ancak iki ülke bu sorunları çözmek için bir çözüm bulmuş gözüküyor.

Beyaz Saray'da Yeni Ticaret Antlaşması

ABD ve Çin arasında yeni bir ticaret antlaşması yapıldı ve bu antlaşmanın ilk fazı Beyaz Saray'da yapılan bir tören sonucu imzalandı. Trump bu antlaşmanın büyük bir önem taşıdığını ve Çin'le ticari ilişkilerinin yeni bir döneme girdiğini belirtti. Antlaşma toplam iki fazdan oluşuyor. Birinci fazın imzalanmasıyla ikinci faz için de çalışmaların başlatıldığı yapılan törende belirtildi. Ayrıca Çinli devlet başkanı yardımcısı Liu da antlaşmadan dolayı önemli adımların atıldığını ve yeni dönemde ticari ilişkilerinin artacağını belirterek Trump'a Çinli devlet başkanı Şi Cinping'in yazdığı mektubu da törende okudu.

Tartışma Nereden Çıkmıştı?

Söz konusu tartışma Trump'ın açıklamalarından ve Çin'de üretilen ürünlere dair uyguladığı ek vergi ve tarifelerden kaynaklanmıştı. tartışma uzayınca her iki ülke de elindeki bazı ticari maddeleri koz olarak kullanarak tartışmanın uzamasına sebep oldu. Uzun süren görüşmeler çözüm için yeterli olmadı ama imzalanan bu fazla birlikte bir antlaşmaya varıldığı söylenebilir.

İlginizi Çekebilir