22
Cts, Oca
22 Yeni Haber

1,5 Milyon Liralık İhaleyi Eşine Veren TCDD Yetkilisine Soruşturma Açıldı

1,5 Milyon Liralık İhaleyi Eşine Veren TCDD Yetkilisine Soruşturma Açıldı

İş Dünyası

TCDD Ulusal Demiryolu Sinyalizasyonu adlı projede Tesisler Kontrolü olarak görev verilen kişinin yaklaşık 1,5 milyon TL civarındaki ihaleyi eşinin şirketine verdiği ortaya çıktı. 32 adet sinyalizasyon işi olarak belirtilen ihaleyi, eşinin kurmuş olduğu paravan şirket aracılığıyla verdiği ortaya çıkınca kendisine soruşturma açıldı.

Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD), Ulusal Demiryolu Sinyalizasyon Projesi’nde görevlendirilen tesisler kontrolü Veysel Karani Babacan adlı şahsın Kamu İhali Kanunu’na aykırı davrandığı anlaşıldı.

Eşi Sündüs Babacan’ın kurmuş olduğu paravan şirkete ihale verdiği ortaya çıktı. Babacan emekli olduktan sonra şirketin başına geçtiği öğrenildi. Babacan ve eşi ile birlikte TCDD 1. Bölge Müdürü Nihat Arslan’ın da aralarında olduğu 31 kişi hakkında soruşturma açıldı. Soruşturmanın gerekçesi ise ihaleye fesat karıştırmak olarak belirtildi.

28 Tane Direk İhale Temini

Babacan sinyalizasyon projelerinin açık dört ihalenin üçünde görevli olmasına rağmen eşi Sündüs Babacan’a ait olan Raycan şirketinin katılmasına göz yumduğu belirtildi. Bunun dışındaysa 28 tane doğrudan temin işinin de yine karısının şirketine verildiği ortaya çıktı.

Babacan ise kendisini hızlı tren projelerinden dolayı yoğun olduğunu işlerin hemen yapılması için baskıya uğradığını belirtti. Buna göre ortada herhangi bir yolsuzluk olayının olmadığını söyledi. Babacan’ın şirketi ise toplamda 1,5 milyon lira ihale almış oldu. Babacan yine de yolsuzluk yapmadığını söyledi.

İlginizi Çekebilir