28
Cu, Oca
22 Yeni Haber

Varan Tekrar Yollara Çıkıyor

Yolcu taşımacılığının tecrübeli isimlerinden Varan, sektöre geri dönme kararı aldığını duyurdu. Firma MAPAR'dan alınan 16 otobüsle 9 Temmuz'da öncelikle İstanbul, Ankara, İzmir ve Bursa'da seferlerine başlayacak.

Dünyaca Ünlü Restoran Zincirinden İflas

İngiltere'nin 1892 yılında kurulan ve dünya genelinde toplam 250 şube ile en büyük markalarından biri olan restoran zinciri Causal Dining Group, geçtiğimiz gün itibari ile iflas bayrağını çektiğini duyurdu. Farklı marka ve restoran isimleri ile hizmet veren grup, toplamda 250 şube arasında bulunan 61 şubenin önümüzdeki günlerde kapatılacağını açıkladı.

Türk Kargo Devi Aras Kargo Hisselerinin %80’inin Avusturyalı Firmaya Devrediyor

1979 yılında temelleri atılan Aras Kargo Türkiye’nin en köklü kargo şirketlerinden birisi olma özelliğine sahip. Türkiye genelinde 14 bin kişiye yakın çalışanı bulunan Aras Kargo hisselerinin %80’ini Avusturya kökenli Österreichische Post firmasına geçiriyor. Aras Kargo’nun ülkemizde yaklaşık 900 şubesi bulunuyor.

Otomobil İhracatında Düşüş Yaşandı

Otomobil ihracatında pandemi sebebiyle düşüş yaşandı. Bu düşüşün mayıs ayındaki verileri açıklandı. Buna göre 2019 yılı Mayıs ayına göre otomobil ihracatı %58 oranında geriledi. Ancak bu oran 2020 yılına göre daha iyi bir ihracat performansının yaşandığını ortaya koydu.

Pamukkale Turizm'den Üzen Şube Kapatma Haberi

Koronavirüs nedeniyle aylardır kapalı kalan seyahat işletmeleri arasında bulunan Pamukkale Turizm'den üzücü bir haber geldi. Sektörü değerlendiren Mustafa Özdalgıç toplamda 250 şubesi bulunan kurumlarının 200 tanesini kapatmak zorunda kalacaklarını dile getirdi. Arka arkaya kapanması beklenen şubelerden sonra online satışa geçmeyi planladıklarını da dile getirdi.

9 Bin Kişinin İşi Son Buluyor

Düyaca ünlü olarak bilinen uçak motoru üreticisi olan Rolls Royce, Pandemi haline gelen koronavirüs salgını sebebi ile toplamda 52.000 çalışanı bulunan firmasındaki 9 bin çalışanı işten çıkarmayı düşünüyor.

Karsan’ın Üretime Başlayacağı Açıklandı

Türkiye’de bulunan otomotiv şirketlerinden birisi olan Karsan koronavirüs sebebiyle üretime ara vermişti. Ancak şirketin üretime tekrar başlayacağı açıklandı. Şirketin üretime tekrar başlama tarihi olarak ise 20 Nisan tarihi belirlendi.

Ford, Tofaş ve Doğuş Otomotive Soruşturma

Rekabet Kurulu tarafından Ford, Tofaş ve Doğuş Otomotiv ile ilgili soruşturmalar açıldı. Konuyla ilgili KAP'a (Kamuoyunu Aydınlatma Platformu) açıklamada bulunan 3 otomotiv firması da kendilerinden, Danıştay tarafından verilen iptal kararı ile ilgili savunma istendiğini belirttiler.

Toyota Araç Satışı Yapmayacak

Toyota firmasının yönetim kurulu başkanı koronavirüs nedeniyle üretimlerin durduğunu ve bu süreçte araç satışlarının yapılamayacağı açıklaması yaptı. Kurul başkanı Ali Haydar Bozkurt yaptığı açıklamada ellerinde kalan araç sayısının 400 adetle sınırlı olduğunu ve bu sınırın firma için çok düşük olduğunu söyledi. Ancak bunun için yapacakları bir şey olmadığını tüm dünyada otomotiv firmalarının üretimlerinin durduğunu belirtti. Şu an firmaya bağlı olar bayilerinin de araç satışı değil daha çok servis hizmetlerine devam ettiklerini dile getirdi.

Ünlü İş İnsanının Fetö Gözaltısı

Palmali grubu kurucusu olan Azeri kökenli Mubariz Mansimov Gurbanoğlu, bu sabah İstanbul Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından gözaltına alındı. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığının yürüttüğü bu soruşturma kapsamında şüpheli iş insanının evinde arama yapıldı.

Almanlardan 2019'da Çalışma Rekoru

İstihdam Piyasası ve Meslek Araştırmaları Enstitüsü'nün Almanlar üzerinde yaptığı çalışma saatleri araştırması yeni bir rekoru ortaya çıkardı. Yıllık bazda çalışma saatleri olarak 62,7 milyar saat çalışan Almanlar 1991 yılından bu yana en yüksek seviyeye ulaştı. Yapılan bu araştırmaların sonucu olan sürenin artması ise Almanya'daki istihdam sayısının bir önceki yıla oranlar 0,9 artmasına bağlanıyor. Çalışma sisteminin tam zamanlı, yarı zamanlı ve serbest meslek olarak ayrıldığı Almanya'da en fazla çalışma süresi serbest meslek grubunda bulunuyor Geçen yıl toplamda 1.902 çalışan bu grubu 1.642 saat ile tam zamanlı ve 771 saat ile yarı zamanlı çalışanlar izliyor.

İlginizi Çekebilir