21
Cu, Oca
32 Yeni Haber

Zigana Tünelinde Çalışmalar Devam Ediyor

Zigana Tünelinde Çalışmalar Devam Ediyor

Gündem

Tamamlandığında 29 km uzunluğu ve çift tüp özelliği ile dünyanın ikinci Avrupa'nın en uzun karayolu tüneli olacak Zigana Tünel Projesi hızla devam ediyor.

Doğu Karadeniz bölgesini büyük bir ticaret yoluna bağlayacak olan tünel çalışması hızla devam ediyor. Projenin büyük bir kısmı tamamlandı. Tünelin açılmasına yaklaşık 11 kilometre kaldığı söyleniyor. Bu da projenin yaklaşık %62'sinin tamamlanmış olduğunu gösteriyor.

Bu proje ile Doğu Karadeniz’i Orta Doğu, İran ve Kafkaslar ile birleştirmeyi düşünen yetkililer bu tünelin Karadeniz limanlarının çalışmalarını arttıracağı yönünde düşünceleri var.

Karadeniz limanı bambaşka bir hal alabilir.

Şu anda Karadenizde bulunan limanlarımızın en büyüğü olan Trabzon limanından Ukrayna, Rusya ve diğer Sovyet ülkelerinden gelen mallar Orta Doğu bölgesine aktarılıyor. Bu taşıma için kullanılan yol tünelin tamamlanması ile beraber yaklaşık olarak 260 km kısalacak. Bu zaman ve maliyet tasarrufu sayesinde Trabzon Ordu Samsun limanlarının iş kapasitesi daha da artacağı düşünülüyor. Ayrıca bu tünel vatandaşlarımızın ulaşım maliyetlerini de düşüreceği aşikar. Karadeniz kıyısından doğu bölgelerimize ulaşmaya çalışan vatandaşlarımızın mazot ve zamandan büyük tasarruf edeceklerinin de altını çizmemiz gerekir. Bu çalışmanın bitmesi ile beraber Trabzon-Ankara arası mesafenin yaklaşık olarak 230 km kısalacağı ve 4 saate yakın bir zaman tasarrufu yapılacağı da biliniyor.

İlginizi Çekebilir