28
Cu, Oca
21 Yeni Haber

Yolsuzluk Soruşturmalarına Bir Yenisi Eklendi

Yolsuzluk Soruşturmalarına Bir Yenisi Eklendi

Gündem

Devlet kurumlarındaki yardım sandıkları üzerinden yapılan yolsuzluk soruşturmalarına TBMM Personeli Yardımlaşma Sandığı'da eklendi. TBMM'de yapıldığı iddaa edilen 6,3 milyon liralık haksız kazanç için soruşturma başlatıldı.

Göreve yeni başlayan Mustafa Köksal, incelemeler sonrasında eski yönetim döneminde 6,3 milyon liralık yolsuzluk oluştuğunu tespit etti.

6.3 Milyon Liralık Vurgun Yapılmış

TBMM Personeli Yardımlaşma Sandığı Genel kurulu 15 Ocak'ta yapılan seçimle yenilendi. Genel kurulda yöneticiliği kazanan Mustafa Köksal, önceki yönetimin 6,3 milyon liralık usulsüzlük yaptığını tespit etti.

Köksal ve ekibi bu rakam sonrasında görevi devralmayarak, hesap ve işlemler hakkındaki bilgi ve belgeleri birleştirerek ihbarda bulundu. İddiaya göre eski yönetimde yer alan B.Ç, Y.Ç ve B.Ç'nin hesaplarına para geçirdikleri ve usulsüz olarak kredi kayıtları sundukları ortaya çıkarıldı. Köksal geçtiğimiz günlerde üyelerini toplayarak TBMM'de yapılan usulsüzlük hakkında bilgi verdi.

"Gereği Yapılsın"

Mustafa Köksal'ın konunun detaylarını sunması üzerine TBMM Başkanı Mustafa Şentop, duruma yönelik açıklama yaptı. Usulsüzlük konusuna devletin parasının karışmadığını belirten Şentop, belirtilen paranın personel arasında toplanan bir para olduğunu ancak kimsenin hakkının yenilmemesi gerektiğini söyledi.

Konu kimin sorumluluğundaysa gereği yapılsın talimatını verdi. Savcılığa iletilen belgeler sonrasında, eski yönetim hakkında soruşturma yapılması kararı verildi. Yeni yönetimin istifa etmesi üzerine Genel Kurulun 7 Şubat tarihinde yeniden toplanacağı açıklandı.

Yardımlaşma Sandığının 1929 yılında açıldığı ve TBMM personelinin maaşlarından kesilen belirli miktarlarla birikim sağlanmasının amaçlandığı biliniyor.

İlginizi Çekebilir