27
Prş, Oca
23 Yeni Haber

Yeşilay Haftası (1-7 Mart 2020)

Yeşilay Haftası (1-7 Mart 2020)

Gündem

Alkol ve uyuturucunun zararları konusunda bilinçli bir gurup insan tarafından 5 Mart 1920 tarihinde Hilali Ahdar Derneği kurulmuştur. Hilal ve ay eş anlamlı sözcüklerdir. Ahdar kelimesi ise yeşil anlamına gelmektedir. Hilali ahdar yani Yeşilay demektir.

1-7 Mart ülkemizde Yeşilay haftası olarak anılmaktadır. Bu haftada alkolün ve uyuşturucunun toplum ve aileye verdiği zararlar anlatılarak çeşitli etkinlikler düzenlenir. Bağımlılık oluşturan alkol ve uyuşturucu kullanımı insan vücuduna çok fazla zarar vermektedir. Tüm iç organların etkilendiği alkol ve uyuşturucu kullanımına bağımlı kişiler çeşitli büyük hastalıklara yakalanarak kalıcı hasarlar ile yaşamaya devam etmek zorunda kalırlar.

Bu tür bağımlılık yapan maddeler topluma, insan sağlığına, aileye ve ekonomiye oldukça zararı bulunmaktadır. Özellikle genç yaşlarda başlanan bu alışkanlık karşısında ailelerin rolü çok fazladır. Çocuklarını yakından takip etmeli ve gerektiğinde profesyönel desteğe başvurmaları gerekmektedir.

Tütün ve tütün kullanımını bırakmak isteyen kişiler Sağlık bakanlığının ücretsiz danışma hattını (ALO 171) arayarak destek alabilirler.

İlginizi Çekebilir