27
Çrş, Eki
23 Yeni Haber

Yenizelanda’da Yanardağ Patlaması

Yenizelanda’da Yanardağ Patlaması

Gündem

Yenizelanda'da saat 14.30 sularında meydana gelen yanardağ patlamasında ölü sayısı beşe yükseldi. Yeni Zelanda başkanı Ardern'in açıklamalarına göre yanardağ patladığı sırada adada bulunan 23 kişi yaralanıp ana karaya gönderilmiştir.

Bu kişilerden birisi hayatını kaybetti ve adada halen 27 kişi bulunuyor. Bu kişilerin de bir an önce gönderilmesine çalışılıyor. Ne yazık ki ölü sayısı henüz kesin değil. Yapılan açıklamaya göre ölü sayısı en az beş. Ayrıca haber alınamayan ve de ulaşılamayan kişiler olduğu varsayılıyor.

Hala Ulaşılamayan Kişiler

Adada halen ulaşılamayan kişiler arasında hem Yeni Zelandalılar hem de turistler var. Emniyet güçlerinin açıklamasına göre patlama sırasında orada kaç kişinin bulunduğunu tespit etmek imkansız ve halen bölgeye tehlike nedeniyle yeterince yardım ekibi ulaşabilmiş değil. Bunun dışında vücudundaki aşırı derecede yanık bulunmasından dolayı 7 kişinin de hayati tehlikesi devam ediyor.

Olay anında orada olup da bu patlamaya şahit olanlar, olayın şiddetinden korkmuş durumda. Söylenenlere göre patlama tıpkı bir nükleer patlama gibi çok büyük ölçekli gerçekleşmiş. Adanın tüm gökyüzünü bir anda dumanlar kaplamış ve gören herkes dehşete kapılmış.

Çalışmalar devam etse de henüz ölü sayısının belli olmaması ciddi bir sorun. Daha fazla artmaması ümit ediliyor. Yaralı olup da ulaşılamayan kişilerin de artabileceği söyleniyor. yaşanan doğal afet ada halkını çok etkiledi ve hala etkileri devam ediyor.

İlginizi Çekebilir