28
Prş, Eki
27 Yeni Haber

Yeni Savaş Helikopteri FARA Tanıtıldı

Yeni Savaş Helikopteri FARA Tanıtıldı

Gündem

Dünyanın sivil ve askeri anlamda en büyük havacılık şirketleri arasında bulunan Boeing, Amerikan ordusunun kullanımı amacı ile tasarlamış olduğu Future Attack Reconnaissance Aircraft  yani FARA savaş helikopterinin konseptini tanıttı.
Muadillerine göre daha yüksek manevra ve hız kabiliyetine sahip bulunan helikopter, sezgisel özellikli bir kontrol arayüzü bulunuyor.


Prototip Ortaya Çıktı


Sivil havacılık alanında çok tanınan Boeing, askeri uçak ve helikopter üretiminde de ilk sıralarda yer alıyor. Chicago merkezli Boeing, Amerikan ordusunun kullanımı için FARA adı verilen yeni tip savaş helikopteri için geliştirilen prototipini tanıttı.
Soğuk davaş döneminden bu güne Amerikan ordusunun envanterinde yer alan OH-58D Kiowa model Savaş Helikopteri'nin yerini almak için Boeing ile birlikte Sikorsky, Karem Aircraft,  AVX Aircraft ve Bell gibi dev havacılık şirketlerinin prototipleri de  sıkı bir mücadele içinde bulunuyor.


Teknik Özellikleri 


Altı kanatlı tek ana rotor kullanan FARA, Boeing açıklamasına göre mevcut helikopterlere gmre daha yüksek manevra ve hız kabiliyetine sahip. Yatay uçuş amaçlı özel  itme pervanesine de bulunan savaş helikopteri, otonom uçuş özellikleri, sezgisel kontrol ara yüzü ve dokunmatik panelleri ile dikkat çekiyor.

İlginizi Çekebilir