28
Prş, Eki
26 Yeni Haber

Yavuz Sondaj Gemisi'nin 8. Parsele Giriş Yapması, Rum Yönetimini Hareket Geçirdi

Yavuz Sondaj Gemisi'nin 8. Parsele Giriş Yapması, Rum Yönetimini Hareket Geçirdi

Gündem

Türkiye'ye ait Yavuz Sondaj Gemisi'nin, Münhasır Ekonomik Bölgesi 8. parsele ulaşması Doğu Akdeniz'de Rum kesiminin paniğine yol açtı. Türkiye'nin Ada'daki tüm sondaj bilgilerini ele geçirdiğini ileri süren Rum hükümeti "Çevrildik" başlığıyla yaşadıkları paniği medyada paylaştı. Konuyla ilgili açıklama yapan Rum kesimi sözcüsü Kiriakos Kusios, 8. parsele ait sondaj bilgilerinin bir şekilde Türkiye'nin eline geçtiğini, konuyla ilgili araştırma yaptıklarını iddia etti.

Rum Kesimi, Hükümetten Açıklama Bekliyor

Rumların sondaj çalışması için belirlediği 8. parselde Türk Yavuz Sondaj Gemisi'nin çalışmaya başlaması, Rum kesiminde paniğe neden oldu. Ana muhalefet AKEL Sekreteri Andros Kiprianu konuyla ilgili hükümetin bir şey yapamamasını eleştirdi.

Kıbrıs'ın izin verdiği parselde Türkiye'nin sondaj çalışmasını durduracak kimsenin olmamasından rahatsızlık duyduklarını belirtti. Vatandaşlar İttifakı, ELAM ve Dayanışma Hareketi'de, Rum hükümetini konuyla ilgili bilgi vermeye çağırdı.

Yavuz, 8. Parselin 2/3 sinde Mayıs Sonuna Kadar Çalışma Yapacak

Enerji Bakanı Fatih Dönmez, geçen hafta Yavuz'un çalışma yapacağı Lefkoşa - 1 parselinin yerini neresi olduğunu açıklamıştı. Bu açıklamaya göre yeni çalışma alanı Rumlara ait adanın güneyi kısmını 13 parsele ayırarak bölgenin tam ortasına denk geliyor. Burası Fransız Total'in ve İtalyan ENI'nın sondaj yapacağı 8. parsele denk geliyor.

Yavuz Sondaj Gemisi'nin çalışma yapacağı ve Limasol kentinin yaklaşık olarak 180 kilometre güne tarafında yer alan bölge, Rumların 8. Parselinin yaklaşık 2/3 si ile kesişiyor. Türk Yavuz Sondaj Gemisi'nin 24 Mayıs tarihine kadar bölgede sondaj yapacağı belirtiliyor.

İlginizi Çekebilir