27
Prş, Oca
23 Yeni Haber

Yalova Belediye Başkanı Görevden Alındı

Yalova Belediye Başkanı Görevden Alındı

Gündem

Zimmet soruşturmasında ismi geçen Yalova Belediye Başkanı Vefa Salman'ın, görevine son verildi. İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıkmaya göre CHP'li belediye başkanı Salman, anayasanın 127. maddesinin 4. fıkrası ve 5393 sayılı kanunun 47. maddesi gereğince geçici olarak görevden alındı. Soruşturma kapsamında şuan tutuklu bulunan Belediye Başkan Yardımcısı Halit Güleç'de görevden alındı.

Belediye İle İlişkisi Olmayan Kişilere Toplam 11 Milyon Aktarıldı

Mülkiye Müfettişlerinin yaptığı incelemede, Yalova Belediyesinin gelirlerinin usulsüz olarak Belediyenin resim, vergi ve harçlarının toplandığı hesaba aktarıldığı tespit edildi. 26.02.2020 tarihi itibariyle de bu hesaptan Belediyeyle herhangi bir alacağı olmayan kişilere toplam 11.428.433,00 Lira aktarıldığı ortaya çıktı.

Ayrıca Yalova Belediyesinin 2014 yılından bu yana hafriyat dökümü, temizlik, moloz taşıma, iş makinası çalıştırma, dere temizliği, park bahçe bakımı gibi tespiti zor olan işleri verdiği firmalarlada ilgili usulsüz işlemler yapıldığı tespit edildi. Zimmet ve ihaleye fesat karıştırmak suçlarından hakkında soruşturma başlatılan Belediye Başkanı Vefa Salman ile yardımcısı Halit Güleç, görevden uzaklaştırıldı.

İlginizi Çekebilir