27
Çrş, Eki
22 Yeni Haber

Uber Ölümlü Kazadan Sorumlu Değil

Uber Ölümlü Kazadan Sorumlu Değil

Gündem

Uber, geçen yılki kazadan sonra Arizona’daki kendi kendine sürüş testlerini durdurmuştu.

Savcılar, Tempe Arizona’da yoldan geçen 49 yaşındaki Elaine Herzberg’in ölümüyle sonuçlanan kazada, şirketin suçlu bulunmadığına karar verdiler. Ancak aracın yedek sürücüsü hala suçlamalarla karşı karşıya kalabilir.

Bir polis raporu daha önce olayı "tamamen önlenebilir" olarak nitelendirmişti.Yavapai İlçe Avukatı Sheila Sullivan Polk Sunulan tüm delillerin detaylı bir incelemesinin ardından, Uber şirketinin cezai sorumluluğunun dışında olduğunu tespit etmiştir beyanında bulundu.Kaza, Mart 2018'de meydana geldi ve Uber'in kendi kendine sürüş teknolojisini test etmek için kullandığı araç Volvo XC90'dı.

Kazadan hemen önce, Bayan Herzberg çok şeritli bir yolun çok az aydınlatılmış bir bölgesinde bisikletle geçiyordu.Polis tarafından olaydan sonra yayınlanan kamera görüntüleri, aracın yedek sürücüsü Rafaela Vasquez’in, kazadan birkaç dakika önce gözlerini yoldan ayırdığını gösteriyor. Kaza esnasında sürücünün tv kanalı The Voice’ı seyretmekte olduğu öğrenildi.

Yavapai İlçe Avukatı aracın kamera kaydını analiz için bir uzmana gönderdi ve yedek sürücünün yoldaki görüş açısı hakkında daha çok kanıt topladı ve kazada Uber’in kusurlu bulunmadığını ileri sürdü.Ulusal Ulaştırma Güvenliği Kurulu da kazayı araştırıyor. Geçen yıl Uber araçlarındaki sensörlerin doğru çalıştığını, ancak acil durum fren manevralarının etkinleştirilmemiş olabileceğini öne süren bir ön rapor yayınladı.Kazanın ardından, Arizona'daki yetkililer Uber'in sürücüsüz arabalarını eyaletin kamu yollarında test etmelerini askıya aldı.Şirket daha sonra Pennsylvania’da testlere devam etmesine rağmen, Arizona’daki otonom otomobil işletiminden elini çekti.

 

İlginizi Çekebilir