20
Çrş, Eki
19 Yeni Haber

Türkiye’nin Güncel Nüfus Sayısı

Türkiye’nin Güncel Nüfus Sayısı

Gündem

Türkiye İstatistik Kurumu 2018 yılında 82 milyon 3 bin 882 olan Türkiye nüfusunun son durumu hakkında bilgi verdi. TÜİK tarafından Türkiye’nin 2019 yılı sonu itibariyle güncel nüfus sayısı 83 milyon 154 bin 997 kişi olarak bildirildi. Bu sonuç ADNKS sonuçlarına bakılarak açıklandı. TÜİK verilerine göre Türkiye’nin nüfusunda bir önceki seneye göre 1 milyondan fazla artış oldu.

Bu sonuçlara bağlı olarak ülkede yaşayan erkek ve kadın nüfusu da belirlendi. 2019 yılı sonu itibariyle kadın ve erkek nüfusu arasında 287275 kişi farklı erkek nüfusunun daha fazla olduğu tespit edildi. Bunlar dışında Türkiye’deki yabancı nüfus artış oranları da belli oldu. Bu oranlara göre Türkiye’de ikamet eden yabancı sayısı 1,5 milyonu aştı.

İstanbul’un Yeni Nüfus Sayısı

Adrese dayalı nüfus kayıt sistemi oranlarının açıklanmasıyla Türkiye’nin en kalabalık ili olan İstanbul’un yeni nüfus sayısı da ortaya çıktı. İstanbul’un önceki yıldaki nüfus sayısı 15 milyon 67 bin 724 iken bu sayıda 451 binden fazla artış oldu. Böylece 2019 yılı sonu itibariyle İstanbul’un nüfus sayısı 15 milyon 519 bin 267 kişi olarak belirlendi.

İstanbul’dan sonra en kalabalık illerse sırasıyla Ankara, İzmir, Bursa ve Antalya olarak açıklandı. Yapılan nüfus sayımına göre en az nüfusa sahip olan ilin Tunceli olduğu ortaya çıktı. Tunceli’yi ise Bayburt, Ardahan ve Kilis takip etti.

Nüfus Yoğunluk Oranları Açıklandı

TÜİK nüfus sayısı oranlarını açıklamasının ardından illerdeki nüfus yoğunluk oranlarını da açıkladı. Buna göre yoğunluk İstanbul’da en fazla olurken Tunceli’de en az oldu. Bu sonuçlara göre Tunceli’de km²’ye düşen insan sayısı 11 olarak açıklandı. İstanbul’da bu sayı ise 2987 oldu.

İlginizi Çekebilir