06
Pzt, Ara
26 Yeni Haber

Türkiye ve Suriye Varılan Antlaşma Sonucunda Suriye'deki Devriye Gerçekleşti

Türkiye ve Suriye Varılan Antlaşma Sonucunda Suriye'deki Devriye Gerçekleşti

Gündem

Suriye'deki savaş ve İdlib'teki saldırılar sonucunda Rusya ve Türkiye yönetimi arasındaki görüşmeler devam ediyor. Daha önceden Suriye'de birlikte devriye gezdirme kararı alan Rusya ve Türkiye arasındaki anlaşma Rusya'nın Suriye yönetimine destek vermesi ve İdlib'te yaşanan saldırı sonucunda askıya alınmıştı. Rusya bir önceki gün yaptığı açıklamada söz konusu devriyelerin yapıldığını bildirdi. Tarafları Uzlaştırma Merkezi'nin yaptığı bildirime göre 17 Şubat tarihinde Türk askerleri ve Ruslar beraber devriye yaptı.

Hem Havadan Hem de Karadan Devriye Harekatı

Rusya'nın yaptığı açıklamalara göre söz konusu devriye herhangi bir sorun yaşanmadan gerçekleşti. Kamışlı, Seyrek-Dellik-Kasra-Arada-Kebira-Tavrat-Şevkat-Dellik-Seyrek-Kamışlı yapılan devriyenin güzergâhı olarak belirtildi. Ayrıca devriyenin halen Halep ve Rakka'da devm edeceğini de belirten Rusya, Tarafları Uzlaştırma Merkezi havadan da devriye yapılacağı haberini verdi.

Soçi antlaşmaları sonucunda Türkiye ve Suriye birlikte uzlaşma kararı almıştı. Suriye'deki savaşın sona ermesi ve taraflar arasında uzlaşma sağlanması kararına varılan Soçi antlaşmasına göre Türkiye ve Rusya Suriye'nin bazı bölgelerinde ortak devriye yapacaktır.

Ama meydana gelen yeni gelişmeler ve İdlib saldırısı sonucunda Türkiye Rusya ile birlikte hareket etmekten vazgeçmiş ve varılan karar uymayacağını belirtmişti. Ama son yapılan Rusya açıklamasına göre bahsi geçen devriyeler yapıldı. Bu konuya dair Türkiye Dış İşleri ve Türk Silahlı Kuvvetleri henüz yeni bir açıklama yapmadı.

İlginizi Çekebilir