27
Çrş, Eki
23 Yeni Haber

Türkiye ve Rusya Fiili Müdahale Konusunda Anlaştı

Türkiye ve Rusya Fiili Müdahale Konusunda Anlaştı

Gündem

Rusya Devlet Başkanı Putin, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile birlikte yoğun bir temas içerisinde bulunduklarını söyleyerek; "Bazı örgütlere karşı bir takım endişeleri olduğunu biliyorum. Türk tarafı, fiili ve çalışma seviyesinde Rus meslektaşlarına alandaki durumlara dair duydukları endişelerini bildirecekler. Eğer gerçekten de bazı ihlaller söz konusu olursa buna karşı bir reaksiyon göstermeye hazırız" şeklinde konuştu.

Putin, Brezilya 'da düzenlenen BRICS zirvesine katıldı. Ayrıca burada, Suriye 'deki son gelişmelerle ilgili olarak gazetecilere bazı açıklamalarda bulundu.

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump 'ın, Suriye'de terör örgütü DEAŞ'ı mağlup ettikleri ile ilgili açıklamaları değerlendiren Putin, "ABD 'nin katkısı elbette oldu. Fakat bizim askeri operasyonumuzun büyüklüğünü ve bunun sonuçlarına göz attığında, tarafsız olan her kişi Rusya 'nın burada oynadığı rolü görecektir" şeklinde konuştu.

Putin, Suriye operasyonuna başlamadan önce Rusya 'nın, koyduğu hedeflere büyük oranda ulaştığını vurguladı. Putin; "Suriyeli sınır güvenlik güçleri Türkiye sınırında devriye görevlerine de başladı. O bölgelerde kimlerin kampları bulunduğuna dair artık daha çok bilgi var elimizde. Suriye 'de bulunan bazı militanlar Avrupa dahil civardaki tüm ülkelere tehdit teşkil edebilirler. Bunlarla mücadelede hepimiz ortak çaba göstermeliyiz" şeklinde konuştu.

Putin, İdlib ve Fırat 'ın doğusu olmak üzere Suriye 'de tamamlanması gerekli bir çok görev olduğunu savundu. Putin, "ABD ordusu da hala bu bölgede bulunuyor. Pek çok kez dile getirdiğimiz gibi, ABD 'nin bura olmasını meşru görmüyoruz" dedi.

İlginizi Çekebilir