27
Çrş, Eki
22 Yeni Haber

Türkiye Ürettiği Kononavirüs Aşı Çalışmalarını Hayvan Üzerinde Denemeye Başladı

Türkiye Ürettiği Kononavirüs Aşı Çalışmalarını Hayvan Üzerinde Denemeye Başladı

Gündem

Türkiye'de üretilen koronavirüs aşıları olumlu sonuçlar vermesi umudu ile hayvanlar üzerinde denenmeye başlandı. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, CNN TÜRK Ankara Temsilcisi Dicle Canova tarafından kendisine yöneltilen soruları cevapladı. "Ülkemizde solunum cihazı parçalarını üretmeye devam ederken aynı zamanda ürünlerin ihracatını da yapıyorduk.

Artık sadece ihracat yapmakla kalmayıp talep eden ülkelere satış yapmaya da başladık. Ürettiğimiz koronavirüs aşılarının ise hayvanlar üzerinde deneyler ile kontrol çalışmalarını yapıyoruz. Nano teknoloji ile elde edilen dünyanın ilk test kitini üretmek ise hedeflerimiz arasında. Zaten hali hazırda 13 firmamız tarafından yerli kit üretimi yapılmaya devam ediliyor." sözlerini kullanan Varank, daha pek çok soruya cevap verdi.

Günde 40 Milyon Maske Üretiyoruz

Mustafa Varank sözlerine "Virüs henüz ülkemize giriş yapmadan önce bilim insanlarımızda yaptığımız toplantıda ilaç ve aşı geliştirmeleri üzerinde projeleri değerlendirmeye başlamıştık. Üniversitelerimiz ve bilim insanlarımızla yaptığımız projeler ile ürettiğimiz aşıları hayvanlar üzerinde test etmeye başladık.

Projelerimizin yanı sıra günde 40 milyon maske üretimi yapmaya devam ediyoruz. Türkiye hızla gelişen güçlü bir sanayi ülkesidir. Kendi kendine yeten bir ülke olma yolunda dijitalleşmenin de önemi gün yüzüne çıkmaya devam ediyor. " şeklinde devam etti.

İlginizi Çekebilir