20
Çrş, Eki
19 Yeni Haber

Türkiye Üçlü Zirveyi Kabul Etmedi

Türkiye Üçlü Zirveyi Kabul Etmedi

Gündem

Bulgaristan Başbakanı olan Borisov başkentleri Sofya'da bir üçlü zirve yapmayı planlıyordu. Bu üçlü zirvede Türkiye, Bulgaristan, Yunanistan olması düşünülüyordu. Ancak Yunan askerlerinin göçmenlere karşı tutumu ve 2 göçmenin hayatını kaybetmesi üzerine Cumhurbaşkanı Erdoğan Yunanistan Başbakanı ile aynı masaya oturmayı istemediğini belirtti.

Bulgaristan Başbakanını Kabul Etti

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Bulgaristan başbakanı Borisov'u kabulü sonrasında Borisov konuşmasında perşembe günü yapılan Moskova ziyaretinde Suriye hakkında diplomatik gelişmeler olacağını düşündüklerini söyledi. Türkiye'nin sınırlarına gelen göçmenler konusunda anlaşmaları yerine getirmesine teşekkür ettiğini bildirdiği söyledi.

Erdoğan Aslında Bu Davete Gelmeye Hazırdı

Borisov konuşmasının devamında anlaşmanın ihlali söz konusu olmadığı için Bulgaristan vatandaşlarının müsterih olduğunu belirtti. Ayrıca Sofya'da üçlü veya daha büyük bir zirvenin olmasını istediğini dile getirdi. Ancak bu sırada göçmenler hakkında bilgilerden haberdar olduğunu ve sosyal medyada mevkidaşlarının görüş bildirmekten kaçınmadığını söyledi. Ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Sofya'ya gelmeye hazır olduğunu ancak Yunanistan Başbakanının göçmenler hakkında tutumu üzerine onunda bu zirveye gelmek gibi bir arzusu olmadığını söyledi.

İlginizi Çekebilir